Vesnice s necelými osmi sty obyvateli se otřásla v základech. Současný starosta viní někdejší místostarostku z toho, že kvůli jejímu předvolebnímu boji přijde obec o nejméně pět milionů korun. „Jsem přesvědčený o tom, že k porušení dotačních podmínek došlo kvůli předvolebnímu boji v naší obci. Bývalá místostarostka obcházela lidi a ve snaze získat ve volbách jejich hlasy, slibovala, na co neměla právo,“ poukázal k případu, o kterém informoval jako první regionální týdeník Moravský jih, přítlucký starosta Stanislav Ludvík.

Státní dotaci na výstavbu rodinných domků získaly Přítluky už v roce 1998. V dotačních podmínkách jasně stálo, že domky získá obec a bude je vlastnit nejméně dvacet let. Až po této době je mohli získat nájemníci. Před dvěma lety ale obec přepsala většinu domů na jejich obyvatele se zapsáním do katastru nemovitostí. Někdejší místostarostkou, o níž Ludvík mluví, je Daniela Řezáčová. Ludvík jí klade za vinu po výsledcích vyžádaného auditu také podivné hospodaření za dobu jejího působení v úřadě. Současný problém je ale vážnější. Vrácení státní dotace by podle starosty položilo obec s osmimilionovým rozpočtem na ramena.

Zatím to však vypadá, že se chyby jiných budou jen těžko napravovat. Nejedná se pouze o dotační částku tři a půl milionu korun. Na adresu obce už přišel i platební výměr z břeclavského finančního úřadu na uhrazení penále ve výši přesahující půl druhého milionu korun. Vyjádření bývalé místostarostky k této záležitosti se Břeclavskému deníku nepodařilo získat. Spojovatelka břeclavského finančního úřadu, kde Řezáčová pracuje, pouze do telefonu oznámila: „Paní Řezáčová je nemocná.“ Opakované volání na její pevnou linku bylo bezúčelné. Telefon ani jednou nikdo nevzal. Lidé v Přítlukách se zatím bojí, jaký postoj zaujme stát, zda jim dluh i penále vůbec může odpustit.

„Je to velký problém. Jsem z toho velmi překvapený. Tehdy prý radil obci i nějaký právník, kterého by také měl někdo hnát k zodpovědnosti,“ podotkl Oldřich Polínek, který seděl v zastupitelstvu už v minulém volebním období. „Na ta zasedání jsem tehdy moc nechodil,“ sdělil. „Byla by to pro nás velká ztráta. Nerad bych posuzoval, kdo za to může. Na to jsou jiní. Obec každopádně nemá žádný společenský dům a tělocvičnu, s Rakvicemi a Zaječím jsme navíc plánovali rozhlednu. A teď taková rána. Vidím to velmi špatně,“ vylíčil další zastupitel Bohumil Pavlíček.