„Když jsem sem před dvanácti lety přišel, byl černý kemp hned v dědině. Říkám tomu partyzánština. Platím vodné, stočné, mám septik, který přečerpávám do čističky a oni platí úplné minimum,“ přiblížil Huszár s tím, že největší část pozemku vlastní Antonín Záklasník, který tam má podle jeho informací přes sto nájemců.

„Na pozemku mají i svůj hlavní vodoměr a u každého objektu je pak i jeden podružný. Jednoduše se dá zjistit, kolik kubíků vody odebrali. Ale kde ta voda je? Každý tam má kuchyňku, perou si tam,“ zamyslel se správce. Jak dodal, vypouštěné odpady hlavně ničí okolní přírodu.

Podle něj to není problém jen Nových Mlýnů, ale všech obcí u Novomlýnských nádrží.

Legální stavby

„Upozornili jsme na problém černých staveb Stavební úřad v Podivíně. Nejsou to naše pozemky, takže do toho nemůžeme zasahovat. Lidé, co v těch chatrčích bydlí, vozí na náš sběrný dvůr odpadky, my to vyvážíme, ale oni za to neplatí. Na hřbitově odčerpávají pitnou vodu. Takže i my máme zájem na tom, aby tyto stavby byly legální,“ vysvětlil přítlucký starosta Stanislav Ludvík.

Ten v loňském roce zažil i nepříjemnou zkušenost s osadníky černého kempu, když jej vyháněli tyčemi z pozemku.

„Lidé z obce i osady si stěžují, že je to u nádrže škaredé. Regulační plán neumožňuje, aby tam takové stavby byly. Takže i majitelé těchto pozemků nás žádají o jejich změnu. Pokud se nepletu, tak pozemek Záklasníka je veden jako sad nebo orná půda,“ uvedl Ludvík.

„V dnešní době se každý snaží vydělávat peníze. Chtěl bych, aby byl kemp povolený. Problém je ve vedení obce. Podle územního plánu je toto místo určené k rekreaci. Ale starý regulační plán, který je z osmdesátých let minulého století, to není schopen dát do souladu. Vedení obce to neumí dotáhnout do konce. Řekli nám, že to vyřeší až po volbách,“ reagoval na černou osadu muž, který tam pronajímá pozemky a podle svých slov spolupracuje s Antonínem Záklasníkem. Své jméno ale sdělit nechtěl.

Starosta Přítluk potvrdil, že už jim přišlo asi pětadvacet žádostí o změnu regulačního plánu. „Přednesl jsem návrh zastupitelům, kteří se shodli na tom, že územní plán jsme schvalovali teprve loni. Proto jsme se dohodli, že o změně rozhodne až nové vedení obce po volbách,“ řekl Ludvík.

Podle jeho informací chtějí dokonce někteří podnikatelé podle regulačního plánu postavit v osadě restauraci, parkoviště, golfové hřiště, koupaliště a rekreační zařízení.