Na stejném místě možná podobně zdolávali Starou Dyji i Lichtenštejnové. Žádný písemný doklad o existenci přívozu za lednickým Minaretem sice neexistuje, na dobových obrazech je ale přívoz přes řeku zachycený. Teď se tam znovu vrátí.

„Za řekou měli Lichtenštejnové školky, kde pěstovali vzácné rostliny. Nějak se tam museli přes vodu dopravovat. Když se před dvěma lety odpouštěla kvůli autu spadlému do řeky voda, objevily se tři řady dubových kůlů schovaných pod hladinou. Tedy pozůstatek mola," řekl Jaroslav Martinek z lednické 1. plavební společnosti.

Právě ta se rozhodla přívoz nově zřídit. Zkušebně se rozjede už od této soboty. „Stovky lidí, kteří míří k Janohradu a auto obvykle nechávají na začátku přístupové silnice, si mohou zkrátit cestu. Doteď až k Janohradu chodili pěšky a dál jeli k Minaretu nebo až k zámku lodí. Když se ale chtěli dostat zpátky k autu, museli to obcházet po podivínské silnici," popisoval Martinek.

Chystané důsledné oplocení parku, které má zabránit přístupu bobrů, podle něj situaci ještě zhorší. „Díky přívozu se teď zájemci z janohradské silničky po pár stech metrech dostanou přes řeku až k Minaretu. Odtud mohou pokračovat dál pěšky, koňským povozem nebo třeba lodí. A později se nechat převézt přívozem zase zpátky," uvedl Martinek.

Jedno zdolání řeky vyjde na dvacet korun na osobu. Za kočárky a kola se neplatí. „Myslím, že to pro turisty může být přínosné. A bude to další zpestření při návštěvě parku. Přitom téměř zadarmo. S přítelkyní si tam určitě zajdeme," přivítal novinku v podobě přívozu dvacetiletý student Adam Pálka z Moravského Žižkova.

Převozníků je dost

V prázdninových měsících červenci a srpnu bude přívoz fungovat denně, v červnu, září a říjnu sveze zájemce o víkendech a státních svátcích. „Bude to plavba na pět minut. Nepůjde ale o klasický přívoz, pro tyto účely vyčleníme jednu z našich motorových lodí, která bude pendlovat mezi oběma břehy. Začne Arnoštek, v hlavní sezoně ho vystřídá Bobr," prozradil provozovatel lodní dopravy v lednickém parku,

O převozníky podle něj nebude nouze. „Všichni naši kapitáni už si udělali převoznické zkoušky," doplnil. „Přívoz znamená další rozšíření nabídky, které vítáme. Každé takové zpestření je pro turisty lákadlem. Věřím, že se tato služba bude líbit," kvitovala novou aktivitu lodníků také kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Zda přívoz u Minaretu za Lichtenštejnů skutečně fungoval, je podle ní otázkou. Ne všem historickým obrazům se totiž dá věřit, někdy to byly jen představy autorů.

Oficiálně začne přívoz za Minaretem fungovat první červnovou sobotu. Na stejný den od čtrnácti hodin je připraveno také pohádkové odpoledne na přístavišti.

„Bude to náhrada za letošní prosněžené Vítání jara. Děti měly nacvičený zajímavý program a nemohly ho předvést. Tak to chceme napravit," pozval Martinek.