„Se zřízením přívozu jsme se netrefili do potřeb turistů. Většina z nich využívá pro překonání řeky nadále lávku, nebo si k Janohradu zajedou na kolech," uvedl Martinek. Lednický přívoz byl jediným na jižní Moravě.

Firma 1. plavební provozuje na Zámecké Dyji celkem šest výletních plavidel pro turisty. Ročně se s nimi od lednického zámku k Janohradu nebo k vyhlídkové věži Minaret sveze zhruba šedesát tisíc turistů. Zájem o plavby je stále stejný.

Služby pro turisty letos chtěli lodníci zlepšit právě zřízením přívozu. „V zámeckém parku jsou ale ještě další dvě místa, kde by se možná dal využít. Nyní zvažujeme, zda přívoz v příští sezoně na některém z nich na zkoušku nezřídíme," doplnil Martinek.

Na místě, kde byl nyní už končící přívoz, možná podobně zdolávali Starou Dyji i Lichtenštejnové. Žádný písemný doklad o existenci tehdejšího přívozu za lednickým Minaretem sice neexistuje, na dobových obrazech je ale zachycený.

„Za řekou měli Lichtenštejnové školky, kde pěstovali vzácné rostliny. Nějak se tam museli přes vodu dopravovat. Když se před dvěma lety odpouštěla kvůli autu spadlému do řeky voda, objevily se tři řady dubových kůlů schovaných pod hladinou. Tedy pozůstatek mola," říkal Martinek ještě před spuštěním přívozu.

Zámek v Lednici je od roku 1997 na seznamu světových památek UNESCO. Ročně do něj zavítá 320.000 lidí a je nejnavštěvovanější památkou na Moravě. Jeho parkem ročně projde asi milion lidí.