Pro čolky i žáby. Za čtvrt milionu obnoví tůně v Kančí oboře
Břeclav – V břeclavské Kančí oboře žije podle ekologa Filipa Šálka dvanáct druhů obojživelníků, tedy více než polovina všech, kteří se vyskytují na území České republiky. Například žáby a čolci. Občanské sdružení Lužánek, jehož je Šálek předsedou, se rozhodlo upravit tam jejich ráj – tůně.
A to ještě v únoru. „Chceme obnovit zanikající biotopy stojatých vod, a prodloužit tak dobu, po kterou zadrží vodu v krajině. Zároveň poskytnou životní prostor pro řadu rostlinných a živočišných druhů, které jsou vázáni na periodické tůně," objasnil záměr Šálek.
Projekt počítá s pročištěním dvou tůní na pozemcích ve správě Lesů ČR. Jak upřesnil lanžhotský ekolog, odtěžená zemina skončí v nejbližším okolí tůní. „A to takovým způsobem, aby neovlivňovala odtokové poměry v území. Dno ani břehy tůní se zpevňovat nebudou," doplnil Šálek.
Náklady na tento projekt v Kančí oboře jsou zhruba čtvrt milionu korun. Zcela je zaplatí evropské peníze.
Obojživelníci si vybírají tůně i jako vhodné prostředí k rozmnožování. Množství vody a výška vodního sloupce se v nich odvíjí od přirozeného kolísání hladiny podzemní vody. Periodické tůně v roce postupně vysychají.