„Jsou tam všechny základní údaje. Lidé si ušetří spoustu času, práce a peněz, aby získali potřebné informace,“ uvedl správce počítačového systému Okresního soudu v Břeclavi Marek Psota. „Dozvědí se, jestli je věc vyřízená, nevyřízená, jestli je podané odvolání nebo jaká mají za sebou jednání,“ doplnil.

Na webu infoSoud si mohou lidé najít všechno od 1. ledna dva tisíce pět. „Postupně tam přidáváme veškerá stání, kdy se co dělo nebo dít bude. Když si soudce zamluví jednání, které má být třeba za měsíc, hned na druhý den od vypsání to tam účastníci soudu najdou,“ popsal Psota.

Systém funguje jednoduše. Pokud má člověk zájem zjistit, v jakém stavu je jeho případ, najede na odkaz Informace o řízení. Tam pak zadá potřebné údaje, jako typ a sídlo soudu, u kterého se jeho spisy řeší, a spisovou značku. Když chce naopak vědět, kdy se má před soud dostavit, musí rozkliknout odkaz Informace o jednání. V příslušném soudu a jednací místnosti si v daném termínu zjistí, jaká stání se tam konají.

Podle správce systému Marka Psoty je infoSoud zcela bezpečný a žádné zneužití informací nehrozí. „I kdyby se do záznamů podíval někdo, koho se řízení netýká, nic choulostivého z údajů nevyčte. Všechno je pod spisovými značkami, takže předmět soudního přelíčení se nedozví,“ ubezpečoval možná znepokojené účastníky jednání Psota.

Server infoSoud najdou zájemci na stránkách http://infosoud.justice.cz. Tam si mohou také přečíst veškeré návody, takže se pak velmi jednoduše podívají na údaje, které je zajímají.