Tsunami semlela Břeclav. Kam míří břeclavská kultura? Sport v Břeclavi pláče. Starosta na třetinový výkon. Takové titulky nabízí leták, který v těchto dnech plní poštovní schránky po celé Břeclavi. Pod tiskovinou je podepsaný břeclavský Pro Region, který je současné volební období v opozici.

„Mně nepřijde, že je to tvrdá kritika. Je to zkrátka a dobře popsaný stav věci, kam se personálně úřad dostal,“ popsal bývalý tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Sám je podepsaný pod článek o personálním zemětřesení na úřadě. „Už samotný fakt, že dobrovolně rezignovali všichni vedoucí odborů, je báchorka, které věří snad jen ti, kteří ji za dobrovolnou označují,“ dozví se například čtenáři z jeho článku.

„Jinak než jako personální tsunami to opravdu nazvat nemůžu. Nejsem přesvědčený, že ta rezignace byla až tak dobrovolná. Za tím, co jsem tam napsal, si stojím,“ nechal se slyšet Neděla, jehož po změně radniční garnitury nahradil ve funkci tajemníka Zdeněk Opálka.

„Vedoucí odborů skutečně dobrovolně rezignovali. Měli jsme se všemi otevřený pohovor s tím, že by měli po osmi letech pod vedením staré radnice obhájit svůj post, i když nemáme připomínky k jejich činnosti,“ hájil postup radnice místostarosta Jaroslav Parolek z ČSSD.

Nedělovy výtky v letáku směřují hlavně na nové tváře, které břeclavský úřad dostal. Jedná se totiž o lidi, kteří nebydlí v okrese. „Takže když se vyberou lidé, kteří jsou nezávislí a odborně bohužel převýšili své předchůdce, tak se to zase nelíbí, protože zase nemají vztah k městu,“ poznamenal Parolek.

„Bývalý tajemní Neděla má pravdu v tom, proč na úřadě vlastně šéfuje někdo z Kyjova? Myslím, že i u nás máme dost odborníků. Co se týče zbytku jeho článku, neznám celkovou zkušenost lidí, kteří odešli, a těch, kteří je nahradili,“ přidal svůj názor Bronislav Hromada z Břeclavi, který v letáku nevidí nic špatného. „Každá strana může něco takového vydat,“ doplnil.

„Popravdě řečeno tato radnice celou svou existenci založila na boření a kritice toho, co dělalo předchozí vedení města. Pouštět se zkraje do žabomyších válek nemá smysl, protože i tohle vedení si zaslouží jakési hájení. Dostalo víc než těch pověstných sto dní. Teď je vhodný okamžik z naší strany k jejich činnosti něco říct,“ vysvětlil Neděla, proč leták vznikl. V minulém volebním období byl totiž Pro Region v koalici a ČSSD patřila opoziční role. Po loňských volbách se situace obrátila.

„My jsme nikdy žádnou špínu neházeli. Měli jsme připomínky ke konkrétní záležitosti. Nikdy jsme nehledali takové pseudoproblémy,“ zareagoval na Nedělova slova Parolek.

Břeclavskému místostarostovi se hlavně nelíbí vyúčtování bývalého starosty Dymo Piškuly, kterému Pro Region v letáku věnuje menší plochu. „Přebytek třiadevadesát milionů je hezký. Je to sice pravda, ale musím říct že například téměř pět milionů je tam v podstatě nevyplacených dávek, které vracíme státnímu rozpočtu,“ oponuje Parolek číslům, kterými operuje bývalý břeclavský starosta.

„Je tam jedenáct milionů korun nezaplacených náležitostí z investic z loňského roku. Je tam osmnáct milionů platba úvěru. Když se to odečte, vyjde přebytek asi čtyřicet milionů,“ vypočítal současný místostarosta.

Piškula má ale k dispozici úplně jiná čísla. „Zůstalo tam šestasedmdesát milionů korun po odškrtání závazků, které tam po nás zůstaly. My jsme deklarovali, že zůstatek na běžném účtu bude padesát milionů korun. Dneska je tam devětatřicet milionů, protože radnice za prvního půl roku prohospodařila skoro čtyřicet milionů korun,“ podotkl Piškula.

„V novinách se několikrát objevilo, že třicet milionů korun je na měsíční chod úřadu. Ale toto jsou přebytky minulých let, které se nepoužívají na běžné hospodaření. Na to dostává každý peníze. To jsou peníze na investice, mimořádné situace, rozvojové programy a tyto věci,“ doplnil.