Růžová vína jsou v kurzu. Do tajů jejich výroby nechá zájemce nejen z Břeclavska nahlédnout mezinárodní vinařská konference Rosé 2008, kterou bude první červnové úterý hostit aula lednické fakulty. Jejím garantem a současně i jedním z přednášejících je Jan Stávek z Němčiček.


Co je cílem konference?
Růžová vína jsou stále více v oblibě. V České republice je ovšem povědomí o nich stále nedostatečné. Někteří výrobci nejsou natolik informovaní, aby dokázali uspokojit potřeby konzumentů. Proto jsme připravili konferenci, která je určená zejména pro odbornou veřejnost.


Kdo s touto myšlenkou přišel?
Byl to můj nápad. Mám kontakty na zajímavé lidi, kteří se na růžová vína specializují. Pozvali jsme je, aby se s ostatními podělili o své poznatky a zkušenosti.


Prozraďte, kdo všechno přijede?
Vystoupí odborníci a výrobci jak z České republiky, tak i ze zahraničí. Konkrétně z Rakouska a Francie, což je vlastně kolébka růžových vín. Přijede technolog přímo z Provence, nejvýznamnější a nejvyhlášenější oblasti růžových vín na světě. Z Rakouska pro změnu dorazí renomovaný univerzitní profesor Leitner z Grazu.


Proč jsou vlastně v dnešní době růžová vína tak módní?
Mimo jiné proto, že se mění stravovací návyky. Moderní je lehká strava, saláty, těstoviny a k nim se růžová vína hodí. Konzumenti také vyhledávají stále nové typy vín. Třetí důvod je ryze praktický. Po vstupu do Evropské unie nastal velký boom ve výsadbě modrých odrůd hroznů. V červených vínech ale můžeme hůře konkurovat jižním státům. Alternativou je výroba růžových vín, pro které mají severní státy včetně nás výborné přírodní podmínky.

To výrobci na Moravě nevědí?
Vědí, od roku 2003 až 2007 se objem výroby růžových vín v České republice téměř zečtyřicetinásobil. Výrobci si k nim postupně nacházejí cestu, objevují se stále noví. Kvalitní růžové víno ovšem není tak jednoduché vyrobit. Nezbytné jsou moderní technologie jako řízené kvašení nebo použití čistých kultur kvasinek.


Kdo se může na konferenci přihlásit?

Kdokoliv, koho specifika růžových vín zajímají. Přihlásit se je potřeba už nyní na zahradnické fakultě. Poplatek za celodenní program činí tři sta korun. Jeho součástí je i závěrečná ochutnávka růžových vín z celého světa.