Do odvodnění a zemních prací na cestě se proto ještě letos pustí sami krajští silničáři. „Na betonování opěrných stěn a úpravu terénu nad silnicí a pod ní vypíšeme novou soutěž,“ přiblížil další postup vedoucí jižní oblasti Správy a údržby silnic Ladislav Hádlík. Předpokládá, že bude oprava silnice hotová letos v prosinci.

Od loňského dubna po silnici řidiči projedou kyvadlově. „Pro mé žáky a učitele je to hlavní přístupová cesta. Objížďka přes Horní Věstonice a Pernou byla hodně zdlouhavá,“ řekl ředitel dolnověstonické základní školy Zbyněk Háder.

Před tím museli obyvatelé i návštěvníci oblasti roky jezdit po patnáctikilometrové objížďce. „Jsme rádi, že je silnice alespoň částečně průjezdná. Podle podmínek dotace z ministerstva životního prostředí však mají být práce hotové do konce roku,“ upozornila dolnověstonická starostka Jaroslava Rajchlová.

Právě se získáním dotace měla obec dlouho problémy, do jednání o ní se v roce 2017 zapojil i Jihomoravský kraj. Asi dvoukilometrový úsek byl zcela uzavřený od září 2014 kvůli svahu poškozenému po přívalových deštích.

PROBLÉMOVÁ CESTA
Délka problémové silnice mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem: asi dva kilometry
Délka opravovaného úseku: zhruba půl kilometru
Délka objížďky přes Pernou a Horní Věstonice: přibližně patnáct kilometrů
Silnice uzavřena od: září 2014
Silnice průjezdná kyvadlově na semafor: od dubna 2018