Mylné jsou dohady, podle kterých se měly Věstonické sklepy dostat do ekonomických potíží. Tvrdí to ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec, jenž se s rodinou o provoz malého vinařství v Dolních Věstonicích stará. Na Mikulovsku bylo zprávu o údajném konci možné slyšet z několika míst. Machovec ji označil za nesmyslnou.

„Žádné problémy nejsou. Jediné, co se děje, je hledání nových prostor, v nichž bude vinařství sídlit. V těch současných pokračovat nebude, s majitelem jsme se nedohodli. Je to naprosto běžná věc, která se děje několikrát za rok i u jiných společností," uvedl Machovec.

Než se však stěhování uskuteční, vedení vinařství omezilo výrobu a prodalo letošní sklizeň hroznů. Kdy se výroba vrátí zpět do původního provozu, je zatím nejasné.

Věstonické sklepy
• vznikly v roce 2001
• vyrábí čistá odrůdová vína
• z Podpálaví hospodaří na pěti
  hektarech
• produkce je 15 tisíc lahví
• hrozny pochází z vinic okolních
  obcí, zejména z oblasti kolem
  novomlýnských jezer

„Intenzivně se tomu věnujeme. Jde pouze o malé a téměř nevýznamné vinařství. Nemáme žádné dluhy, není žádná insolvence. Vůbec to není o tom, že bychom měli nějaké ekonomické problémy," sdělil Machovec.

Podle tajemníka Svazu vinařů České republiky Martina Půčka dochází k přesunům vinařství ojediněle. Situaci, jakou řeší Věstonické sklepy, nepamatuje. „Většinou se totiž stěhování uskuteční kvůli tomu, že vinařství jde do větších prostor," poznamenal Půček.

Věstonické sklepy označil jako stálou společnost, která si na trhu našla zákazníky díky kvalitním vínům. „Jde o malé až střední vinařství, které posbíralo i několik cen v soutěžích. Určitě lze říct, že je to zavedená značka," pokračoval tajemník.

Pokud by vinařství zůstalo v útlumu delší dobu, vnímal by to jako škodu. „To je jasné. Zákazníci si už za tu dobu zvykli na jejich vína," zmínil Půček.

Vinařství patří k významným společnostem v Dolních Věstonicích, kde se účastní například Dne otevřených sklepů. Zanedbatelná není ani propagace, která mimo jiné zlepšuje povědomí o obci v očích turistů. Podobně se vyjádřil dolnověstonický místostarosta Jan Votava.

„Obec samozřejmě žádné vhodné prostory nemá, ale určitě budeme sledovat, kam se vinařství přesune. Věstonické sklepy rozhodně nejsou na okraji našeho zájmu," reagoval Votava. Podle svých slov by si každopádně přál, aby zůstaly v obci.

Na Břeclavský deník se obrátil zdroj z vinařského prostředí. Redakce jeho jméno zná. Podle něj je v řešení také prodej vinohradů. To však Machovec popřel a informace považuje za fámy, které mají jediný cíl, a to ublížit.

K nesrovnatelně větším změnám došlo letos například v novosedelském Vinařství Kovacs. Společnost, která podpořila vznik několika známých filmů a posbírala řadu ocenění, koupily Vinné sklepy Valtice.