„Zámecký park je unikátní i ve světovém měřítku. Lidé jím prochází, líbí se jim tam, ale neví o něm vlastně téměř nic. A my bychom chtěli turistům, ale i lidem z okolí park ukázat a něco o něm i říci,“ naznačil zahradní architekt Přemysl Krejčiřík, který s nápadem přišel.

Zájemci se tak od průvodců, kteří jsou většinou studenty Mendelovy univerzity, dozvědí historické souvislosti. Například to, že se o park už starají zahradníci tři sta padesát let.

Ročně navštíví lednický zámecký park více než milion turistů. Zatím si jich ale s průvodce prohlédlo areál jen minimum. „Zájem ještě není tak velký, jak bychom chtěli. Ale lidé, které provedeme, jsou velmi spokojení. Protože mnohdy o parku hodně věcí ani netušili. Zajímavostí je třeba to, že v blízkosti zámku u dnešní francouzské zahrady stávala vesnice,“ dal nahlédnout do historie Krejčiřík.

Šestice průvodců má pro návštěvníky připravené také mapy a obrázky. „V padesáti minutách lidem ukážeme a řekneme o parku vše, co by chtěli a měli vědět. Je to o stromech, květinách, ale i o opravených záhonech. Zmíníme se i o historii palmového skleníku a probereme toho mnohem více. Je to koláž, která zájemce provede od začátku do konce vývoje parku. A procházku zakončíme pohledem na minaret, kde vysvětlíme, jak se dříve prováděly krajinářské úpravy. Tedy jak vznikaly rybníky. A necháme nahlédnout i do pověstí vztahujících se k minaretu,“ prozradil zahradní architekt.

Nápadem je nadšená i kastelánka lednického zámku Ivana Holásková. Podle ní totiž procházka parkem s průvodcem doplňuje nabídku pro turisty. „Je to něco, co nám tady chybělo. Lidé mají o park velký zájem a děje se v něm i hodně nevšedních věcí. Je tedy potřeba jim park představovat ještě více. Když pan Krejčiřík s nápadem přišel, byla jsem nadšená. Projekt se sice zatím rozjíždí, ale doufám, že zájem bude. Ročně park navštíví přes milion lidí,“ měla radost kastelánka.

Prohlídky zámeckého parku se konají o prázdninách denně, a to ve 13, 14 a 15 hodin. Prohlídka trvá 50 minut a vstupné je 100 korun pro jednotlivce a 300 korun pro rodiny.