Těsně pod čarou skončil například lidovec Martin Prokeš z Velkých Pavlovic. Z volitelné pozice ho odsunul vykroužkovaný Zdeněk Peša. „Bylo to o fous, beru to sportovně. Je to pro mě povzbuzení do další práce," usmíval se Prokeš, který je šéfem KDU-ČSL v okrese.

Pokles lidoveckých zastupitelů z Břeclavska ze tří na jednoho nevidí nijak tragicky. „Předtím sice byli tři, ale neměli jsme nikoho v radě. Teď jsme připraveni o takové možnosti v rámci případné koalice tvrdě vyjednávat," naznačil Prokeš, kde by rád viděl Richarda Zemánka.

Podobně jako Prokeš dopadl i místostarosta Týnce František Čech (TOP 09/STAN). Preferenční hlasy před něj katapultovaly Vlastimila Válka. Prvním náhradníkem je rovněž břeclavský důchodce Stanislav Blažej z KSČM.

Do krajského zastupitelstva se nedostala ani někdejší starostka Břeclavi Anna Procházková z ODS. Nepomohlo jí ani 1059 přednostních hlasů. „Bojovala udatně, chybělo málo. Je to smutná vizitka toho, kam až se nám to podařilo dovést," otevřeně přiznal jediný úspěšný kandidát ODS z Břeclavska Rostislav Koštial.