Zájemci o koupi bytových domů na sídlišti Na Valtické nejsou spokojení se službami realitní kanceláře, která prodej zprostředkovává. Nájemníci ji viní z liknavosti, a navíc se ukázalo, že zřejmě poskytuje mylné informace.

„Jsme nespokojení s činností realitky. Za tři čtvrtě roku pro nás nic nevypracovala, i když jsme už v roce 2007 souhlasili s odkupem. Za tu dobu jen poslala dopis, že chce zaplatit částku patnáct tisíc korun a výše,“ sdělila zastupitelům mluvčí nájemníků ze sídliště Na Valtické Iveta Píšová.

„Může se zdát, že realitní kanceláře nedělají nic. Ovšem až letos v dubnu došlo k odsouhlasení cen a v červnu se to projednávalo. V září nájemníci dostali informaci, jak si mohou koupit byt. Vše bylo součástí dopisů. S dotazy se mohl kdokoliv zastavit,“ snažil se vysvětlitMilan Bucňák z dotyčné Schmidt reality.

„Záloha nemusí být schválena v té výši. S klienty je samozřejmě možná domluva na základě jejich sociální situace. Jednou z možností je i splátkový kancelář,“ nastínil Bucňák. Vybraná záloha je podle něj projevem vážného zájmu o byt. Pokud se prodej neuskuteční, záloha se vrací v plné výši.

Píšová ale přišla s tvrzením, že nájemníci mají ve smlouvách cenu bytu zafixovanou do konce tohoto roku. „Tak to není. Musela by přijít změna usnesení zastupitelstva. Ceny nebudou kopírovat výši nájemného. Neuvažuje se, že v roce 2009 dojde ke zvýšení cen,“ opáčil namíchnutý břeclavský starosta Dymo Piškula.

„Tuto zprávu jsem získala v realitní kanceláři, takže nám nejsou podávány pravdivé informace,“ stěžovala si Píšová, načež starosta uznal, že realitka pochybila, a nájemníkům poradil, aby oslovili jinou.

Po nepravomocném rozhodnutí antimonopolního úřadu, že město Břeclav postupovalo při prodeji městských bytů nezákonně, tak utrpělo břeclavské vedení další ránu. Bez výběrového řízení vybralo pět realitních kanceláří, což radniční špičky zdůvodnili tím, že s jejich prací má město z minulosti velmi dobré zkušenosti. A jedna z nich jim teď „zavařila“.