Antimonopolní úřad zahájil správní řízení s městem Břeclav kvůli nejasnostem v prodeji části městských bytů. Podnět k prošetření dal majitel realitní kanceláře Megaron reality Stanislav Görner. Ten má pocit, že břeclavští radní svým jednáním mohou umožnit svým kamarádům z jiných firem vydělat milionové provize.

„Může to být živná půda pro korupční prostředí,“ poukázal Görner, který dodal, že se břeclavští radní mohou rovněž dostat do podezření, že tímto postupem posilují svůj vliv na realitní kanceláře. „To pro případ, že by po nezdařeném pokusu prodat některé domy stávajícím nájemníkům přišly na řadu jako zájemci třetí osoby, které na svůj čas určitě trpělivě čekají,“ podotkl.

Görner nesouhlasí s vysvětlením břeclavského starosty Dymo Piškuly, který uvedl, že se město rozhodlo vybrat pouze pět největších realitních kanceláří. „Toto konstatování se nezakládá na pravdě, neboť v Břeclavi mají zastoupení minimálně tři opravdu silné firmy, které se prodeje neúčastní a které mají své pobočky po celé České republice,“ stěžuje si.

Město nevypsalo výběrové řízení, protože se nejedná o zakázku za několik set milionů korun. Tak zdůvodnil postup břeclavské radnice její tajemník Dalibor Neděla. „Nemáme vůči realitním kancelářím žádný peněžitý závazek, tudíž uzavřené příkazní smlouvy nespadají pod režim zákona o veřejných zakázkách,“ vysvětlil.

Jak říká, tak jako má každý člověk právo prodat svůj majetek prostřednictvím realitní kanceláře, má toto právo i obec. „Rada města chtěla původně využít spolupráce všech břeclavských realitních kanceláří s tím, že si nájemníci budou moci konkrétní kancelář vybrat. Tento postup se však v praxi ukázal nereálný,“ řekl Neděla.

Vedoucí obecního živnostenského úřadu břeclavské radnice Hana Dědová dodala, že se město rozhodlo využít spolupráce těch realitních kanceláří, s jejichž činností mělo dobré zkušenosti. Jakoukoliv chybu v tomto postupu odmítá.

Görner má ale ze způsobu práce radních pocit, že si z Břeclavi udělali soukromou firmu a funkce „společníků“ si mezi sebou bratrsky rozdělili. „Uvedené spekulace nemají, ani nemohou mít v daném postupu oporu,“ brání se Neděla.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ještě nevyřkl svůj ortel. „Je to složitá záležitost z pohledu hodnocení právní stránky,“ uvedl zástupce místopředsedkyně úřadu Pavel Herman. Rozhodnutí prý úřad vydá už brzy. Görner věří, že mu dá za pravdu.

Majitel realitní kanceláře Megaron reality se navíc domnívá, že město pochybilo při uzavření příkazní smlouvy s realitní kanceláří Slavia, kde figuruje jméno břeclavské zastupitelky Marty Struškové. „Díky jejím dlouholetým vazbám na břeclavské radní prováděla v minulosti firma Slavia při prodeji nebo pronájmu městského majetku drtivou většinu městských zakázek,“ vylíčil Görner.

Strušková se však brání. Ke střetu zájmů podle ní nemohlo dojít. „Už kdysi jsem čelila ataku, a dokonce se zjišťovalo, kolik kdo prodal nemovitostí,“ podotkla Strušková. Zakázky získává i její realitní kancelář, což je podle ní v tak malé aglomeraci, jako je Břeclav, naprosto normální. „Pro mě je něco takového naprosto nepřijatelné. Nikdy jsem neměla žádné problémy se zákonem,“ poukázala zastupitelka.