Bytů? Sedmačtyřicet. Prodaných? Dosud jediný. Nový bytový komplex pro penzisty v Šakvicích je před dokončením. Přesto se do něj obyvatelé nehrnou. V pátek i tuto sobotu si zájemci mohli prohlédnout areál a jeden kompletně zařízený ukázkový byt. Důchodkyně Marie Hutrová ze Šakvic, která kráčela kolem stavby, o dnech otevřených dveří nevěděla. Zvědavost se ale u ní brzy dostavila.

„Asi se tam půjdu podívat. Stavba vypadá zvenku hezky a může se stát ozdobou ulice. Sama ale mám kde bydlet," řekla v pátek Šakvičanka Hutrová.

Podle starostky obce Drahomíry Dirgasové důchodci zájem o byty, přes počáteční zklamání z toho, že budou k mání jen na prodej, stále neztratili. „Ptají se na ně nejen Šakvičtí. Jsem si jistá, že v případě bydlení za nájem by byty byly žádané. Co mám informace, tak už se jednalo o tom, že některé budou k pronájmu," uvedla Dirgasová.

Její sdělení popřel Dominik Ženatý, ředitel kanceláře společnosti, která byty prodává. „V současnosti to neřešíme. Je to věcí investora. Dosud jsme prodali jeden byt a dva jsou zarezervované. Obavy, že by komplex zůstal prázdný, ale nemáme. Až lidé v dubnu uvidí byty hotové, majitelů přibude," prohlásil Ženatý.

Za vším podle něj stojí opatrnost cílové skupiny. „Zájemci vyčkávají. Už v listopadu sem zavítala snad půlka Šakvic. Jen kvůli dnům otevřených dveří jsme vyřizovali desítky telefonátů denně," dodal muž.

Rybaření a víno

Mimo jiných zvědavců si své budoucí nové přístřeší v pátek přišel prohlédnout i Brňan Josef Grofek s manželkou. „Proč zrovna Šakvice? Ekonomické důvody, klidné prostředí, turistika, rybaření a víno. Navíc jsou Vesnicí roku 2013," vysvětlil koupi muž.

Také manželský pár důchodců z Hodonína se v Šakvicích poohlédl po možném nerušeném místu pro svůj „podzim života". Ustavičného dupání v bytě nad sebou prý už má dost, tak nakoukl do přízemních bytových jednotek.

Alfu a omegu prodeje tvoří cena. Investoři projektu požadují za nejmenší byt téměř jeden a půl milionu korun, za největší bezmála dva miliony. „Nejsem proti výstavbě, ale pro místní to není," shrnul svůj názor obyvatel Šakvic, který si přál zůstat v anonymitě.

Nové šakvické zařízení se nachází v centru obce. Je zkolaudované jako dům s byty se zvláštním určením. Podle platných zákonů mohou takový dům, respektive byt v něm, obývat pouze lidé pobírající starobní důchod nebo invalidní. „V Šakvicích žije mnoho penzistů osamotě ve velkých domech. Platí vysoké částky za energie a nemají ani na opravy," podotkla Dirgasová.

Šakvický Domov seniorů proto láká na nízké měsíční náklady na veškeré energie a služby. Stejně jako podobný soukromý projekt vesničky pro důchodce Formóza na okraji Brodu nad Dyjí, kde se nachází čtyřiačtyřicet dom­ků.