Meruňky, broskve, okurky, ale třeba i rané brambory. Prodejci zemědělských plodin z vlastních zahrádek znovu obsadili okolí frekventovaných silnic v regionu. Když ještě čerstvé a lákavé výpěstky nabízí spoře oděné mladé dívky, nemusí být k neštěstí daleko.„Někdy je to skutečně nebezpečné. Zvlášť, pokud si prodejce vymyslí stanoviště tak, že se tam vejde maximálně jedno auto. A další už pak stojí na silnici," upozornil vedoucí břeclavského pracoviště Správy a údržby silnic Ladislav Hádlík.

„Když narazíme na obchodníka, který stojí na nevhodném místě, snažíme se mu po dobrém domluvit, aby si našel bezpečnější místo. Chápeme, že lidé chtějí prodat své výpěstky. Je ale nutné, aby dodržovali určitá pravidla," popsal běžnou praxi šéf břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Pokuty jsou podle něj výjimkou. Mimo jiné i proto, že nehodu způsobenou prodejem zemědělských přebytků u silnice nešetřila policie v regionu už několik let. „Musím to zaklepat. Prodejci jsou většinou zkušení mazáci, kteří vědí, kam si stoupnout. Mají to vychytané," smál se Mach.

Větší hrozbu pro řidiče tak někdy představují spíše poutače, které lákají kolemjedoucí na nabízené zboží. „Loni jsme například vypoklonkovali prodejce ovoce, který si na kraj dvaapadesátky mezi Pohořelicemi a Mikulovem postavil železnou kozu. S poutačem. Kovová konstrukce byla sice důmyslná, nespadla ani při větru, ale na kraji silnici byla pro projíždějící auta velmi nebezpečná," vzpomněl Hádlík.

Jak dodal, zbytečnou práci mají silničáři také s poutači, které prodejci připevní ke značkám. A nechají je tam.

Obchodníci s ovocem a zeleninou stávají podle Macha často u silnice z Břeclavi na Hodonín. Pak také u hlavního tahu na Hustopeče a dále na Brno. A objevují se i u silnice z Břeclavi na Mikulov. „Lidé mnohdy nabízí zboží i přímo v obcích. Tam to ale vzhledem k padesátce nebývá problém," hodnotil šéf dopravního inspektorátu.

Jiné je to ovšem s povolením, které každý prodejce potřebuje od správce pozemku, na němž chce své výpěstky nabízet. Jinak riskuje správní řízení a pokutu. „Je pravda, že se nás na to, zda mohou u silnice prodávat, lidé většinou neptají. Povolení prakticky neudělujeme, co si vzpomínám, tak snad jen jednou. Příliš to ale neřešíme, tolik nám to zase nevadí," přiznal šéf břeclavské Správy a údržby silnic, která má na starosti i okolí silnic nebo odpočívadla.

Ani o stanovisko policie, které je rovněž potřeba, prakticky nikdo na Břeclavsku nežádá. „Letos jsme se zatím k ničemu podobnému nevyjadřovali," potvrdil Mach.

A jak poznat ovoce a zeleninu, které stojí za zastavení? „Stačí používat selský rozum. Například ovoce po celodenním vystavení na slunci bývá už často na vyhození," podotkl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.