Prodej kysaného zelí v těsné blízkosti hřbitova se lidem nelíbí, zejména těm věřícím, řekl Deníku Stanislav Jelínek z Jihlavy. „Požadují okamžité přemístění prodeje zelí z nejvýznamnějšího pietního místa v Jihlavě někam do prodejny se zeleninou či zdravou výživou,“ vzkázal.

Stejný názor má například Miroslava Michnová z Prahy. „Do Jihlavy jezdíme na hrob rodičů, ale nabídka kysaného zelí, zrovna když se chystáme na setkání s našimi nejbližšími zemřelými, to je ohavné," nebrala si servítky. Podle praktikujícího katolíka Antonína Holuba z Jihlavy společnosti chybí morálka. „Ani nejrůznější podnikatelé jí dnes nemají nazbyt. Představte si, že krátce po pohřbu jdou pozůstalí navštívit hrob svého zemřelého a vidí nabídku kysaného zelí. To je velmi ošklivé,“ přidal se praktikující katolík Antonín Holub z Jihlavy.

Kupecký krám v Pražmě, květen 2022.
Beskydská kuriozita. Kupecký krám připomíná minulost, pyšní se i starou kasou

Ústřední hřbitov v Jihlavě spadá pod Správu městských lesů (SML). Jednatele Václava Kodeta dotazy Deníku překvapily. Informoval, že SML provozuje dvě maloobchodní prodejny se sortimentem zboží, které přísluší k danému podnikání. „Jednu provozujeme v sídle společnosti v Rantířovské ulici a druhou právě ve vstupní budově do Ústředního hřbitova na Žižkově ulici,“ vysvětlil.

Obrovský zájem o zelí

Vedle hřbitova, tedy v Žižkově ulici, je zelí v prodeji dlouhé roky kromě doby, kdy české zelí vhodné ke krouhání nebylo v potřebném množství k dostání. „Pokud vím, je to první negativní ohlas za léta, kdy v podstatě náš výrobek i v této prodejně prodáváme,“ konstatoval Kodet.

Dle jeho slov je zájem o zelí obrovský. Kysané zelí se dá koupit i v sídle SML, u hřbitova je ale daleko vyšší prodej. Aktuální cena je dvaačtyřicet korun za kilogram. „Paradoxně o něj mají největší zájem starší návštěvníci hřbitova. Oceňují, že si mohou žádané zboží zakoupit právě při návštěvě hřbitova a nemusí pro něj nikam cestovat,“ nastínil Kodet.

Prodej kysaného zelí ve vstupní budově na hřbitov se některým lidem zdá nevkusný.Prodej kysaného zelí ve vstupní budově na hřbitov se některým lidem zdá nevkusnýZdroj: Deník/Martin Singr

Případné ukončení prodeje kysaného zelí v Žižkově ulici by ekonomiku SML výrazně neohrozilo, ale zklamalo by podle Kodeta zákazníky. „A to bychom jako seriózní obchodníci opravdu nechtěli,“ podotkl Kodet a zauvažoval, jak objektivně posoudit vkusnost či nevkusnost nabízeného sortimentu. „Dlouholeté zkušenosti a spokojenost většiny našich zákazníků nám ukazují, že prodej kysaného zelí v naší prodejně na Žižkově ulici je žádaný a o nevkusu se do dnešního dne nikdo nezmínil,“ uzavřel.