V břeclavském Shopping centru se na vstupních dveřích jednoho z obchodů objevila cedule: „Vstupem do této prodejny dáváte našim zaměstnancům dobrovolný souhlas k případné namátkové kontrole Vašich zavazadel.“
Prodavačka Eva Rozsypalová prozradila, že cedule na dveřích zůstala po bývalé majitelce. „Současná majitelka uvažovala o tom, jestli to není protizákonné. Po dohodě s právníky nápis na dveřích nechala. My tady ale nikoho neprohledáváme,“ upřesnila.

Podle ní nápis krádeže v obchodě výrazně neovlivňuje. „Krade se tady jako všude jinde. Někteří zákazníci se kvůli nápisu rozčilovali. Jedna paní dokonce říkala, že už nikdy nepřijde. Přišla ale znova a dělala, jako by se nic nestalo,“ doplnila prodavačka.
Pro některé lidi je cedule nepochopitelná. „Ve světě obchodu se pohybuji dlouho, ale něco takového bych si nedovolil. Je to silná káva. Vstup do takové prodejny bych si asi rozmyslel,“ kroutil hlavou Daniel Beran z Břeclavi.

Poradce Jiří Vilímovský ze sdružení Spotřebitel.cz vysvětlil, že tašku můžou ve všech obchodech prohledávat pouze policisté. „A to i v tom případě, že vás prodavačky přímo obviní z krádeže,“ doplnil.
Zákazníkům, kteří se postupem zaměstnanců prodejny cítí dotčeni, nabízí řešení.
„Mohou se obrátit na Českou obchodní inspekci nebo místní živnostenský úřad,“ řekl.

Podle jeho slov je tento případ ojedinělý. „Většinou se setkáváme s podobnými případy ve velkých obchodních řetězcích,“ doplnil Vilímovský.
Majitelka obchodu Božena Strachotová potvrdila, že cedule v prodejně zůstala po předchozí majitelce.
„Prodejnu jsem přebírala v dubnu. V obchodě jsem tak jednou za měsíc, cedule jsem si ani pořádně nevšimla. V každém případě ji nechám odstranit,“ slíbila po upozornění redaktorů Deníku.