Toto ještě neumíme, ukazoval v sobotu dopoledne posmutnělý starosta Mikulova Rostislav Koštial na dešťové kapky dopadající na město. Věřil, že odpoledne se na hlavní část programu třídenních městských slavností vyčasí. Marně.

„Přišla jsem se podívat na dceru. Jestli přijedu i odpoledne? Uvidím, podle nálady," nevymlouvala se jako jedna z mála na déšť Jarmila Valová z Perné, která schovaná pod deštníkem sledovala vystoupení dětí na pódiu na mikulovském Náměstí.

To opodál stojící prodejci už od rána každou chvíli úpěnlivě vzhlíželi k nebi. „Doufám, že přestane pršet, jinak nikdo nepřijde," obávala se třeba Dana Velichová, která nabízela bramboráky, placky s povidly i další dobroty.

Macháček děkoval

Odpoledne sice lidí na mikulovském náměstí přibylo, ale přeháňky zlobily dál. Poznat to bylo hlavně v amfiteátru, kde v podvečer začal hudební festival s Ewou Farnou, slovenskými Iné Kafe nebo Mig 21.

„Návštěvnost byla horší, než jsme čekali. Na Mig 21 ale i navzdory nepřízni počasí dorazilo kolem šesti set lidí. I Jirka Macháček byl příjemně překvapený a všem děkoval," popisovala Lenka Křivánková z pořádající Mikulovské rozvojové společnosti,

Jak ale dodala, oproti loňsku je to málo. Klus, Mandrage a další totiž před rokem přilákali do amfiteátru tři tisícovky lidí. Bez deště.

Podivínský Podivafest v areálu bývalého autobazaru u Jochmanů s Buty a Airfare coby hlavními hvězdami nedopadl o mnoho lépe. „Přišlo jen sto osmdesát lidí, což je to průšvih. Oproti běžnému průměru to znamená asi padesátiprocentní účast," přiznal Radim Pacal z pořádajícího občanského sdružení.

Přesná čísla ještě neměl v neděli k dispozici, ale už teď je jasné, že propad bude v řádu desetitisíců korun.

Se sobotní zamračenou oblohou se zřejmě nejlépe vypořádaly Mikulovské vinné trhy. Po silnějším ranním dešti se areál Hotelu Zámeček i díky řadě krytých míst slušně zaplnil. Podle organizátora trhů Josefa Ševčíka se na výstavě vín spojené s kotlíkovými polévkami i dalšími lákadly vystřídalo kolem patnácti stovek návštěvníků.

„Je pravda, že to tentokrát bylo o něco slabší, obvykle se tu schází ke dvěma tisícům lidí. Ale rozhodně to nebyla žádná katastrofa," hodnotil v neděli Ševčík.

Do mistrovství republiky v natahování koštýře ze sudu na čas se na Zámečku přihlásili i herci Roman Vojtek s Naďou Konvalinkovou, kteří vystupovali v programu. V konkurenci zdatných vinařů překvapil zejména Vojtek. Dvoulitrový koštýř dokázal natáhnout za necelých šest sekund a skončil druhý.