Ať už jde o starobylé hrady, zámky, větrné mlýny, vinné sklepy či kostelíky a zříceniny v horách. Výsledkem jejich snažení je projekt Památky moravsko-slovenského pomezí.

„Památkám se věnuji už delší dobu. Nejdřív jsem se zabýval opravou zříceniny hradu Cimburk. Ta mě k nápadu přivedla,“ řekl vedoucí projektu Marek Ševeček a dodal, že oblast památkové péče se potýká s neustálým problémem získávání peněz. Podle něj je hlavním sponzorem cestovní ruch.

„Řešíme, jestli může turismus památkám skutečně pomoci. Chceme docílit toho, aby je nepoškozoval a současně přinášel dostatek peněz na jejich údržbu,“ podotkl Ševeček. Do projektu, který je založený na spolupráci mezi Čechy a Slováky, rád zapojil i Národní památkový ústav, obce a podnikatele.

Svoji pozornost soustředí nadšenci z Pomněnky na památky, které jsou provozuschopné a navštěvované. Chtějí na ně návštěvníky upozornit pomocí letáků.

„Na každé památce je stojan, na něm devět letáků, které budou propagovat sousedící významné skvosty v její blízkosti. Na letáky jsme vytiskli fotografie objektů, informace, jak se na ně dostat, případně telefonický kontakt na nejbližší informační centrum,“ vyjmenoval vedoucí projektu. Doufá, že více navštěvované památky navnadí zájemce, aby se šli podívat i na ty další v sousedství.

Cílem projektu je vyvolat diskuzi o významu architektonických skvostů a o jejich zachování příštím generacím. „Rozhodně nestojíme o to, aby se z památek stal Disneyland. Chceme zachovat jejich původní ráz,“ vylíčil Ševeček.

Na projektu se podílí také Evropský fond regionálního rozvoje. Je do něj zapojeno na sto šedesát významných památkových objektů, například lednický zámek.