S osvětlením, lavičkami a dalšími odpočinkovými místy. Pasohlávecký starosta Tomáš Ingr ji společně s jihomoravským hejtmanem a dalšími hosty otevře v úterý v jednu hodinu odpoledne. Už se na to těší.

Kdy jste novou stezku dokončili?
Oficiálně jsme ji zkolaudovali před měsícem. Už v létě ji ale vyzkoušeli první turisté a návštěvníci z Brna, přestože ještě nebyla úplně hotová. Jak se potvrdilo, kromě pěších a cyklistů ji určitě budou využívat také in-line bruslaři. Kvůli nim jsme také původně plánovanou zámkovou dlažbu, ze které měla promenáda být, změnili na asfalt.

Odkud kam promenáda vede?
Začíná v Pasohlávkách a pokračuje po pobřeží novomlýnské nádrže kolem celé obce. A pak ještě asi půl kilometru směrem k Merkuru. Tam končí, zhruba na půli cesty mezi obcí a kempem. V budoucnu by měla jako součást mezinárodní cyklotrasy Brno – Vídeň pokračovat i dál, ale to už je věc dobrovolného svazku obcí.

Kdo platil jeden a půlkilometrový úsek, který vznikl?
Myšlenka na vybudování promenády vznikla už za minulého zastupitelstva. Prvních tři sta padesát metrů vybudovala obec čistě ze svých peněz už v roce 2007. Přišel na dva a půl milionu korun. Na zbývající větší část se nám podařilo získat dotaci. Úsek dlouhý 1,2 kilometru stál deset milionů korun, z toho devět milionů šlo z evropských peněz.

Pro vlastně název promenáda?
Nazvali jsme ji tak, protože je to vlastně vyhlídková procházka po břehu, podobně jako například v přímořských turistických centrech. Měla by ale sloužit nejen pro turisty, kteří jsou tady na dovolené, ale také pro místní obyvatele. I oni budou mít možnost si na promenádu vyjít na procházku, anebo se po ní projet na kole nebo na bruslích.

Předpokládáte, že oživí nabídku kempu Merkur?
Myslím, že až tolik ne, není to hlavní cíl. Návštěvníci kempu ji využijí spíše okrajově, a to hlavně ti, kteří se půjdou podívat pěšky do obce. Přínosem bude také pro ty, kteří propadli in-line bruslím. V kempu totiž jezdí mezi automobily, což je problém.

Počítáte s celoročním využitím promenády?
Ano, jistě, a to širokou veřejností. Hlavní nápor sice předpokládáme od března do října, ale nikomu a v žádném ročním období nebudeme zakazovat, aby se tady pohyboval. Je vybavená lavičkami a veřejným osvětlením, takže se po ní dá procházet i večer. Určité hodiny po setmění necháme světla svítit i v zimním období. V létě pak po celou noc.