Unikátní soutěž a výstava vín je v republice ojedinělá. "Myšlenka vznikla už před mnoha lety, soutěž se v této podobě koná letos po páté. Navázali jsme na předchůdce Zdeňka Karbera, který ji s kolegy pořádal dřív pod hlavičkou sdružení Forum Moravium," vysvětluje Marek Suský, předseda pořádajícího spolku VOC vinice Velké Pavlovice.

Velkopavlovičtí vinaři věnují červenému vínu mimořádnou pozornost. "Půda pro jeho pěstování je tu velmi vhodná a také chceme ukázat, jak skvělé kvality může víno dosáhnout. V posledních letech bylo červené víno trochu opomíjené," dodává Suský. Díky červeným vínům nese region i turistický název Modré hory.

Medvědí česnek je vyhledávaná první jarní bylina
Medvědí česnek už voní v lese u Břeclavi. Vitamínová bomba přitahuje sběrače

V sále se ozývá cinkání skleniček, lidé jimi otáčí proti světlu, aby odhalily kouzlo barvy. Nosem nasávají ze sklenek vůni vína a poté ho zkoumavě převalují v ústech. Mnozí souhlasně pokyvují a také diskutují. "Nadechni se, vydechni a pak teprve přivoň k vínu, krásně se ti otevře," radí například mládenec partnerce. Zvukovou kulisu jim tvoří cimbálová muzika hrající u podia.

Nejvíce gratulací dnes přijímají ale Leoš a Lukáš Horákovi z blízké Vrbice. Otec se synem si sem přišli pro nejvyšší ocenění Championa výstavy za Cuvée jednička ročníku 2019. "Dovětek v názvu souvisí s narozením syna Lukáše a mého prvního vnuka. Nečekali jsme, že bude první i v soutěži, mile nás to překvapilo," poodkrývá příběh vína otec a spolumajitel Vinařství Horák, Leoš.

Silniční most v břeclavské městské části Poštorná je ve špatném stavu. Čeká na opravu.
Opravy mostu na hlavním tahu Břeclaví začnou letos. Postaví provizorium

Jejich vítězné cuvée tvoří Cabernet s Merlotem. "Do sudu jsme ho dávali na podzim roku 2019, když se syn narodil, zrálo tři roky. Je to plné červené víno, které má potenciál se dále vyvíjet. Doufáme, že až syn vyroste, ještě ho s ním ochutnáme," dodává mladší z vinařů Lukáš.

Mimořádnou kvalitu vín na výstavě oceňuje i Libor Jestřáb, enolog soutěže. "Máme tady dvaapadesát zlatých medailí a pět velkých zlatých medailí. To je úžasný výsledek, protože tato soutěž se oproti většině soutěží v republice vymyká tím, že pro udělení zlaté medaile je potřeba dosáhnout osmaosmdesát bodů, získat je velmi těžké. O to víc nás těší, že se tady tak kvalitní vína sešla ve velkém množství," vyzdvihuje Jestřáb.

Úspěchy místních

Z místních vinařů si pro velkou zlatou medaili sáhlo i Vinařství V & M Zborovský za Frankovku, pozdní sběr 2018 a také Lubomír Zborovský za Merlot 2018. Cenu Mladá perspektiva získal Petr Esterka z Terezína u Čejče na Hodonínsku, porotce zaujal jeho Regent barrique 2021.