Žáci si prohlédnou výběr z Okupace ve filmových dokumentech. „Chceme žákům přiblížit, co se tehdy stalo, zdůraznit tragické následky vpádu a dlouholetého pobytu sovětské armády. Měli by vědět, že kvůli okupačním vojákům u nás umíraly stovky lidí. O sovětské tanky se navíc opíral normalizační režim, který devastoval zemi, komplikoval a ničil občanům životy a vedl k masivní emigraci," uvedl Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět, pod nějž projekt spadá.

Příběhy bezpráví

Strachota současně ze svého pohledu poukázal na souvislost s aktuálním děním na Ukrajině. „Stejně jako u nás v roce 1968 došlo i na Ukrajině, kterou Kreml považuje ,za svou', k hrubému porušení mezinárodního práva. Ruská intervence na cizím území vedla k vleklému ozbrojenému konfliktu a k velké humanitární krizi," je přesvědčený ředitel.

Do letošního ročník se zapojilo téměř šest set škol z celé republiky. Zahájení festivalu se uskutečnilo v pražském kině Lucerna, kde osobnosti včetně ministra kultury České republiky Daniela Hermana (KDU-ČSL) či v Rusku nedávno uvězněného ukrajinského studenta práv Jurije Jacenka předávaly Cenu příběhů bezpráví lidem, kteří se postavili komunistickému režimu.