Stejně překvapení byli i jeho kolegové v dalších obcích. Špatná komunikace s krajským úřadem a mikulovskou radnicí zapříčinila, že vesnice budou řadu měsíců bez tak důležitého úředního lejstra.

Stavět dům chtěla například Jana Rapantrolová, která si koupila pozemek v Klentnici. Pak byla nepříjemně překvapená, stavba se musela odložit. „Jsem z této situace zklamaná, protože budu muset čekat další dva roky, než začnu stavět. Stejně tak je na tom několik dalších lidí. Je to pro nás zároveň v důsledku čekání prodražení celé stavby,“ řekla Rapantrolová České televizi.

Obcí s propadlým územním plánem jsou: Březí, Dobré Pole, Brod nad Dyjí, Nový Přerov, Novosedly, Klentnice, Sedlec, Pavlov a Perná. „Omezení platí pro lidi, kteří chtějí stavět v území, které zatím není zastavěné. Kde je zastavěné, tam stavební úřad novou stavbu povolí,“ vysvětlil starosta Klentnice Romana Koprivňanský.

Šéf klentnické radnice je rozzlobený hlavně kvůli přístupu Jihomoravského kraje. „Místo aby nám kraj tuto skutečnost sdělil v prosinci, mohl nám to říct půl roku předtím. Jenže kraj se nám vysmál do očí a udělal z nás hlupáky, protože nikdo z nás není odborník v této oblasti,“ poznamenal Koprivňanský.

Jenže Jihomoravský kraj si stojí za tím, že podle zákona nemá povinnost informovat obce o končící době platnosti územního plánu.

Informační zmatky

Bývalá starostka a současná místostarostka Nového Přerova Milada Popelářová ovšem v této souvislosti poukázala na jisté informační zmatky. „V souvislosti s žádostí o změnu územního plánu jsem volala na městský úřad do Mikulova. Tam mi řekli, že platnost územních plánů stejně skončí v roce 2010 a pokud uvažujeme o změně, měli bychom si raději rovnou vyřídit celý nový územní plán. Pak ale zazněla informace, že nebudou končit v roce 2010, ale jejich planost bude prodloužená do roku 2013,“ popsala rozdílné zprávy.

Starostové obcí na Mikulovsku podle jejích slov tím pádem počítali s tím, že do roku 2013 se na tuto záležitost podívají a budou mít čas územní plán vyřídit.

Novopřerovským chyběl územní plán jen po dobu tří měsíců. „Naštěstí jsme předběhli dobu a začali jsme vyřizovat nový plán už loni. Takže od letošního dubna už máme nový,“ uvedla Popelářová.

Byť se jednalo pouze o tři měsíce, jisté problémy to malé obci přesto způsobilo. „Například Pozemkový fond, u kterého jsme měli žádost o vydání pozemku dva roky, nám najednou napsal, že protože nemáme platný územní plán, naši žádost vyřadili. Po nabytí nového územního plánu absolvujeme to kolečko znovu,“ popsala místostarostka.

To Březí bude bez územního plánu pravděpodobně do jara příštího roku. „Co se týká výstavby v obci, to problém není. Plánujeme výstavbu rodinných domků, ale tam zatím problém není, pokud stihneme termín, který máme slíbený,“ poznamenal starosta Březí Petr Kern, který byl zprávou o neplatnosti plánů pořádně šokovaný.