Přitom na většině úřadů se už nového řidičáku do konce roku nedočkají. V lednu jim za prošlý průkaz hrozí dokonce i pokuta.

„Zatím si u nás nevyměnilo řidičáky asi šest stovek lidí. Je pravda, že se nám na úřadě prodloužily čekací doby, zájemci si tady posedí i dvě hodiny. Řidiči stále ještě chodí, ale mezi těmi, kdo ještě výměnu nestihli, jsou určitě i ti, kteří jsou v zahraničí, ve výkonu trestu nebo jim to neumožňuje jejich zdravotní stav,“ byla přesvědčená vedoucí odboru dopravy hustopečské radnice Dana Prajková.

Podle jejích informací ti, kteří zamíří tento týden na hustopečský úřad, dostanou svůj nový řidičák až v lednu. Těm, kteří by přeci jen chtěli mít doklady v pořádku, mohou pracovníci nabídnout ještě jednu možnost.

„Lidé mohou využít rychlou zpoplatněnou variantu, takzvaný Blesk. Stojí pět set korun a průkaz je hotový do pěti dní. Ale vzhledem k tomu, jaký je teď na konci roku nápor na výrobu řidičských průkazů, je možné, že by se doba mohla i prodloužit,“ zamyslela se Prajková s tím, že řidiči opět nechávají výměnu až na poslední chvíli.

Řidiči jsou v klidu

Stejnou zkušenost má i pracovnice pohořelického úřadu Lenka Dudová. „Podle posledních informací jich u nás chybí vyměnit ještě asi dvě stě padesát. Zatím nemám informace o tom, že by v tiskárně nestíhali. Lidé jsou ale v pohodě, nic si z toho nedělají,“ usmívala se.

Přitom pokud vyjedou řidiči v lednu s prošlým průkazem, mohou mít při kontrole problémy. „Policisté v případě neplatného řidičského průkazu postupují podle zákona, takže věc řeší jako přestupek v dopravě. Mají možnost udělit řidiči blokovou pokutu až do výše dvou tisíc korun, ale mohou přestupek řešit i domluvou. Záleží na konkrétním jednání řidiče i na policistovi,“ upozornila zastupující břeclavská policejní mluvčí Hana Kejlová.

Už jen minimum v lednu neplatných průkazů mají řidiči na Mikulovsku. „Lidé zatím stále chodí. Kolem stovky jich ale určitě chybí, podle mého se to týká třeba starších lidí nebo těch, kteří jsou dlouhodobě v zahraničí. Zatím jsme tady měli asi jen tři případy, kdy si, převážně řidiči z povolání, přišli pro takzvaný Blesk,“ potvrdil malý zájem o placený průkaz vedoucí dopravního odboru mikulovského úřadu Miroslav Šula.

Nejvíce zapomnětlivců evidují na břeclavském úřadě. „Z celkového počtu sedmi tisíc řidičáků, které jsme měli na našem úřadu vyměnit, jich chybí ještě asi tisíc. Je otázka, jestli jsou to lidé, kteří třeba zapomněli nebo nevědí, že se to týká právě jich. Myslím si, že značná část ale bude těch, kteří si jej nevymění, protože neřídí,“ sdělil vedoucí odboru správních věcí a dopravy Miroslav Čapka.

Podle jeho informací by teoreticky ti, kteří přijdou do konce týdne, mohli už v lednu jezdit bez problémů.