Střední školy v regionu žijí maturitními a závěrečnými zkouškami. Nejinak je tomu i na břeclavském učilišti v Sovadinově ulici, kde svou zkouškou dospělosti prochází čtyřiadvacet kadeřnic a kadeřníků.

„Co tady pracuji, je o obor pořád stejně vysoký zájem. V některých letech se nám přihlašuje i více chlapců, ale častěji převažují dívky,“ zhodnotila počty žáků ve třídách vrchní učitelka odborného výcviku Jindřiška Kachyňová.

Odborné zkoušky začaly písemnou částí, ve které musí učni prokázat znalost zdravovědy, psychologie, technologických postupů i materiálů. Nechybí ani odborné kreslení.

Praktická část pak trvá sedm hodin. „Přibližně měsíc před zkouškou si vylosují jedno ze tří témat. Je to buď preparace, barvení, nebo melírování vlasů. Podle toho si také najdou modely, které si přivedou,“ představila postup zkoušky učitelka Kateřina Vicenová. Jak dodala, u žen musí kadeřníci vlasy ještě ostříhat a upravit a čeká je také tvorba společenského účesu a takzvané kladené vlny. U mužů pak stříhají do vytracena s pomocí strojku a vytváří běžný střih.

„Každý rok při závěrečných zkouškách tady máme někoho z řad kadeřníků a berou si od nás své pracovníky. Ozývají se nám ze salonů a ptají se, jestli máme někoho šikovného,“ dodala Kachyňová.

Jednou z učnic byla také Veronika Mašindová z Hodonína, která si školu vybrala především kvůli tomu, že ji vytváření účesů bavilo odjakživa. „Tři roky ve škole mi určitě daly tolik, abych mohla jít rovnou pracovat do kadeřnictví. Ale ve studiu budu dál pokračovat na nástavbě a mezitím i někdy stříhat. Zkouška ani nebyla tak těžká, ale spíš jsem měla nervy,“ řekla krátce po dokončení pánského střihu.

„Celkově je o učňovské obory zmenšený zájem. Ale na naší škole se příliš neprojevuje. Co mám signály, tak uplatnění našich žáků je velice široké. A v podstatě po vydání výučních listů si je personalisté firem v regionu ihned rozeberou. Je po nich velká poptávka,“ řekl ředitel Střední odborné školy průmyslové Edvarda Beneše a Středního odborného učiliště v Břeclavi Jaroslav Glier.