Někteří lékaři v pátek zavřeli své ordinace. Na protest proti reformním krokům ministerstva zdravotnictví a zejména úhradové vyhlášce pro rok 2013. Na Břeclavsku se však k akci organizované Českou lékařskou komorou připojilo jen minimum doktorů.

„Přiznám se, že příliš zpráv o rozsahu protestu na Břeclavsku nemám. Na komoře v Břeclavi jsme se shodli na tom, že některé kroky ze strany vedení resortu nejdou správným směrem. Na způsobu, jak dát nespokojenost najevo, jsme se ale nedohodli. Každý to proto řešil individuálně," uvedl předseda okresního sdružení České lékařské komory Karel Klanica.

V nemocnici byl klid

V břeclavské nemocnici se podle její mluvčí Radomíry Schweitzerové jednodenní protest na provozu ordinací nijak neprojevil. „Od rána jsme neřešili žádný problém, pro pacienty poskytujeme péči v plném rozsahu. Nevím o tom, že by se z někdo našich lékařů k akci oficiálně připojil," sdělila Schweitzerová.

„Ani na poliklinice nikdo žádnou ordinaci nezavřel. Alespoň o ničem takovém nevím," připojil se Klanica.

Podle České lékařské komory současný ministr zdravotnictví Leoš Heger omezuje dostupnost a kvalitu zdravotní péče. Proto vyhlásila na první březnový den takzvaný Den zdraví lékařů, aby si každý z nich mohl dojít na vyšetření, kam potřebuje.

Přestože na Břeclavsku v pátek většina lékařů normálně pracovala, neznamená to, že by mělo stanovisko profesní komory v regionu tak malou podporu. Důvodů, proč své ordinace první březnový den nezavřeli, bylo hned několik.

„Já jsem praktická lékařka a pro nás je zvolené datum prvního v měsíci dost problematické. Musíme totiž pacienty, kteří mají neschopenku, vybavit lístky na peníze. Snažíme se vyhovět jejich přáním, ne jim dělat problémy," vysvětlovala Věra Hochlová, která má svoji ordinaci v Hustopečích.

„Resort je pod vlivem vládních opatření, která se mohou někdy zdát ukvapená. V terénu při hranicích toho ale moc nezměníme, velká politika se dělá ve velkých městech. Kdo chce něco změnit, musí jet do Prahy. Já už jsem tam byl dvakrát," přiznal praktický lékař pro dospělé Zdeněk Pluháček, který v pátek ordinoval v Mikulově a Březí. „Jako praktici jsme z toho teď docela vyvázli, ostatní internisté dopadli daleko hůře," srovnával dopady změn.

K protestu se připojil po svém. „Práci jsem sice nepřerušil, ale pacientům, kteří o to stáli, jsem vysvětloval, co se děje. Jen za dopoledne jich bylo několik. Snažil jsem se jim otevřít oči, že dopady mohou být ještě mnohem větší," upozornil Pluháček, který volá hlavně po klidu pro práci.