Trasy pro zájemce na víkend připravili zaměstnanci brněnského turistického informačního centra. Lidé se tak mohou podívat do míst, kam by sami jen tak nezašli. „Komentovaných prohlídek bude v letošním roce devatenáct. Začíná to vždycky srazem na nádvořích Staré radnice, procházky pak pokračují různými směry,“ uvedla mluvčí centra Adéla Nováková.

Jídelna Kocourek v Brně, kde se salmonelou nakažené polské maso objevilo.
Špatné maso jsme neprodali, tvrdí zástupci stravovacích podniků

V sobotu odpoledne otevře pro návštěvníky katedrála svatého Petra a Pavla a Diecézní muzeum s jeho stálou expozicí. Další skupinky poputují na místa spojená s brněnskou osobností, Gregorem Johannem Mendlem – Muzeum starobrněnského opatství, Mendelovo muzeum i bazilika Nanebevzetí Panny Marie. „Volné jsou cizojazyčné prohlídky v angličtině, němčině nebo ruštině,“ nabídla zájemcům Nováková.

Mezinárodní den průvodců v Brně

Kdy: sobota a neděle, první kolo od 10.00, druhé kolo od 14.00
Kde: sraz na nádvoří Staré radnice
Za kolik: jednotlivé vstupné 30 Kč
Proč přijít: Jak to bylo se slavným brněnským drakem nebo jaký význam mají symboly, které ve městě každý den míjíme. Novinky, zajímavosti a osobnosti představí průvodci v několika prohlídkových okruzích. Oslaví tím Mezinárodní den průvodců.

Víkendová událost pak pokračuje nedělní návštěvou brněnského výstaviště, které v loňském roce oslavilo devadesát let.

Dalšímu velkému výročí budou věnovány procházky Brno před sto lety a Řečkovice včera a dnes. Oslavu ukončí nedělní prohlídka vily v Žabovřeskách a funkcionalistické kavárny Era.

Mezinárodní den průvodců nabízí svůj program již pošestnácté a představuje nejenom zajímavá místa města. „Zároveň přibližujeme služby průvodců široké veřejnosti. Ukazujeme lidem naši práci a všechno, co je za tím,“ okomentovala Miroslava Haazová z Asociace průvodců České republiky.

Laďa Kerndl
Zpěvák Laďa Kerndl se zotavuje ze zápalu plic. Jeho stav se zlepšuje

V Bořitově ochutnají kořalky

Sokolovnou v Bořitově na Blanensku se v sobotu ponese typická vůně ovocných pálenek. Uskuteční se tam Bořitovský košt, který nabídne srovnání různých destilátů z obce i okolí. Vstupné činí osmdesát korun a opravňuje k degustaci a hodnocení vystavených vzorků. Začíná se ve čtyři hodiny odpoledne.

Ilustrační snímek.
Pro popáleného muže od sudu s olejem přiletěl vrtulník

Starovické spolky pochovají basu

Masopustní průvod ve Starovicích na Břeclavsku vyrazí v sobotu v poledne. Pestrým maškarám zahraje do kroku a skotačení harmonikář. Ve dvoře hospody u kostela pak ve čtyři hodiny odpoledne začne smuteční obřad. Starovičtí tradičně pochovají basu. Peníze vybrané při masopustním dovádění pořádající starovické spolky použijí na organizaci akcí pro děti během roku.

Česká miss Lea Šteflíčková.
Miss fotily kalendář a dřely ve vinohradu. Raději chůze na podpatcích, shodly se

Bukovany zvou na pomazánky

Bukovany na Hodonínsku chystají na sobotní odpoledne oblíbený Košt pomazánek. Pomazánky nejrůznějších chutí a vůní mohou ochutnat návštěvníci už osmého ročníku koštu, který pořádá tamní tělovýchovná jednota. Večer vystoupí i živá hudba, připravené bude i bohaté občerstvení. Kuchtíci a kuchařky, kteří chtějí své pomazánky do koštu přihlásit, je mají přinést v pátek mezi čtvrtou odpoledne a osmou večer do bukovanské sokolovny.

Ilustrační foto.
Reklama na kliky dveří? Šmejdi šmejdí po nových metodách podomního prodeje

Žerotice nabídnou vepřové hody

Žerotice na Znojemsku pořádají v sobotu odpoledne v kulturním domě košt pálenek a ochutnávku koláčů s vepřovými hody. Tři nejlepší pálenky a nejchutnější koláče vyberou všichni účastníci koštu. Program začne v pět odpoledne.

MARIYA OSTRENKOVÁ

KOMPLETNÍ PŘEHLED DESÍTEK JIHOMORAVSKÝCH TIPŮ NA VÍKEND NAJDETE V PÁTEČNÍM (22.2.2019) TIŠTĚNÉM DENÍKU ROVNOST.