Spory okolo plaveckých areálů v Břeclavi mají další pokračování. Případ nahrávky, na níž zastupitel Vítězslav Vala zmiňuje možnost cíleného neudělení dotace provozovateli bazénů Zdeňku Janíkovi, doputoval ze státního zastupitelství k břeclavským policistům jako podezření z vydírání. Spis dostala na stůl vyšetřovatelka Zdislava Zemánková, v čemž je však podle Janíka problém.

Policistka je totiž manželkou radního Richarda Zemánka z KDU–ČSL, koaličního partnerské ČSSD, z níž je jak starosta Oldřich Ryšavý, tak i zastupitel Vala. Janík se proto obává podjatosti.

„Není přece dobré, aby případ měla manželka radního. Nejsem si jistý, jestli je to náhoda, nebo jde o politickou objednávku. Budeme písemně žádat o změnu vyšetřovatele a převedení do jiného okresu. Mělo by to být spravedlivé pro všechny strany. Věc řeší náš advokát,“ sdělil provozovatel.

Prošetřovaná nahrávka pochází z minulého roku, kdy se v jedné z břeclavských kaváren sešel Janíkův syn Robert s Valou a Ryšavým, jenž poté v reakci na nedávno zveřejněný přepis podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Důvodem je prozkoumání, zda na záznamu někdo porušil zákon.

„Přišlo nám sdělení, že je syn předvolaný k podání vysvětlení. Paní Zemánková je pod ním podepsaná. Změnu chceme také pro to, že se radní Zemánek starosty v tisku zastal. Je jasné, jaký má názor,“ uvedl Janík.

Narážel tak na vyjádření místopředsedy lidovců z poloviny března, kdy představitelé opozičního Pro Regionu vyzvali dvojici z ČSSD k odstoupení. Tehdy radní uvedl, že Ryšavý nic špatného neudělal a Vala neměl pověření jednat za vedení města.

Zemánek Janíkovy pochyby nechápe. Tvrdí, že jeho partnerka vždy pracovala s maximálním úsilím a podle práva. „Nevím, jak si policisté práci rozdělují, ale zaráží mě, že někoho ani nenapadne, že by někdo mohl pracovat poctivě. Připadá mi to jako podle sebe soudím tebe. Jsem přesvědčený, že by se má žena nikdy nenechala zlákat k žádnému korupčnímu jednání,“ reagoval radní.

Janík mladší míří k výslechu příští úterý, do té doby chce provozovatel návrh na změnu poslat.

„Událost nyní prověřujeme. Pokud někdo bude mít obavu z podjatosti, stížnost může samozřejmě podat. Na to má právo,“ sdělila mluvčí policistů Kamila Haraštová na dotaz Břeclavského deníku.

Starosta Ryšavý se už dříve nechal slyšet, že se až do oznámení verdiktu policistů nebude k případu vyjadřovat.

„Každopádně pořízení záznamu trestné není. Jsem zvědavý, na co policisté přijdou,“ dodal Janík.

Vedení města od začátku volebního období dává jasně najevo, že chce získat plovárny zpátky do své správy. Dosud marně se však představitelé radnice pokouší s provozovatelem dohodnout na předčasném ukončení platné nájemní smlouvy. Ta vyprší na konci roku 2013.