„Obce jsou povinné se postarat o zvířata jako o nalezenou věc. Ne všichni zástupci obcí jsou ale ochotní se zákonem řídit. Teď jsem řešil případ, kdy lidé na obecním úřadu ve Strachotíně odmítli převzít labradora, který se přidal ke školnímu výletu. Pes s dětmi odjel. Za pár dní mi přišel e-mail, že pes se zaběhl jen z Klentnice,“ popsal nedávnou příhodu Pavel Kočvara, který provozuje útulek v Bulharech.

Starosta Strachotína si naopak nemyslí, že by reagoval špatně. „Pes přišel s dětmi z Dolních Věstonic. Takže jsem jim řekl, aby jej zavedli zpátky. Navíc to byl labrador, takže mi bylo jasné, že někomu patří, že se jen zaběhl. Majitelku jsme našli, snažil jsem se výletníkům pomoct,“ hájil se starosta Pavel Matýšek. Navíc poznamenal, že pobyt psa v útulku stojí i patnáct set měsíčně, tak i proto chtěl věc ihned řešit.

Jednoduchý postup

Podle Kočvary se však problém se zaběhnutými zvířaty týká mnoha obcí na Břeclavsku. „Po nahlášení se o zvířata musí obce postarat. Na žádost zástupce samosprávy katastrálního území, kde se zvíře nachází, obecní a městské policie, případně Policie České republiky, je možné provést odchyt. Až pak může zvíře putovat do útulku,“ dodal Kočvara.

Pokud tedy lidé najdou zvíře, které nemá poblíž majitele, měl by nálezce kontaktovat obecní úřad nebo městskou či obecní policii. „V minulosti nám městská policie například přivezla psa a po předání zvířete do pěstounské péče se zjistilo, že byl vyhozený z bytu po odchodu rozvádějícího se manžela,“ popsal Kočvara další možný případ.

Obec se musí nejen o zvíře postarat, ale v případě umístění do útulku také zaplatit poplatky za jeho odchyt nebo pobyt. „Mají pak právo od majitele psa tyto poplatky vymáhat,“ neviděl Kočvara problém s případnou náhradou.

Jak Kočvara přiznal, řada obcí naopak nemá s odchytem a dalším postaráním se o zvířata problém. Dobře funguje například spolupráce s Mikulovem.

„Lidé si u nás už zvykli, že pokud vidí pobíhající zvíře bez majitele, tak zavolají městskou policii. Někdy se i stane, že nám zvíře sami přivedou,“ netajil se zkušenostmi velitel městské policie v Mikulově Jiří Hamerník.

Jak dodal, za rok odchytnout strážníci v Mikulově asi sedmdesát psů. „Hned je do útulku neodvážíme. Máme tady několik kotců, kde je necháme asi tři dny. Většinou nám chodí e–maily od majitelů, zda je u nás nemáme. Navíc všechny zatoulané psy také vyfotíme a dáme na naše internetové stránky,“ sdělil. Strážníci psa klidně majitelům i přivezou. Za poplatek.