Boj o zamezení sloučení břeclavské střední průmyslové školy a učiliště s tamní obchodní akademií graduje. Zaměstnanci průmyslovky sepsali ostré prohlášení, v němž vyhlašují, že budou hájit zájmy svoje, rodičů i žáků. K jejich prosazení chtějí použít veškeré legální prostředky. Nevylučují ani stávku. Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a radní pro školství Stanislav Juránek považuje jejich reakci za neodpovídající.

„Žádná stávka nemá v tuto chvíli ze zákona oprávnění. Je potřeba si uvědomit, že nějaké kroky a úsporná opatření se v rámci školství zkrátka provést musejí. Jinak bychom se během pěti let dostali na šest miliard korun, které do školství dáme navíc. To je více než jeden rozpočet Jihomoravského kraje,“ nechal se slyšet Juránek s tím, že věcné připomínky je kraj připravený brát v potaz.

Kromě sloučení s obchodní akademií vadí zaměstnancům průmyslovky také to, že by měla jejich škola pod „ekonomku“ spadat.

„Specifika a organizace řízení technického vzdělávání jsou naprosto odlišná od ekonomického zaměření. Velikost naší školy a rozmanitost nabídky technického vzdělávání, kterou poskytujeme, je zcela nesrovnatelná s velikostí a nabídkou Obchodní akademie Břeclav,“ stojí mimo jiné v jejich prohlášení.

V něm se také vrací k původnímu záměru, podle něhož měla být obchodní akademie sloučená s břeclavským gymnáziem. „Vzhledem ke způsobu projednávání a odstoupení od původního návrhu, kdy mělo dojít ke sloučení obchodní akademie a gymnázia, upozorňujeme, že se může jednat o prosazování osobních a politických zájmů nad zájmy obyvatel nejen našeho regionu,“ obuli se ostře do rozhodnutí kraje zaměstnanci školy.

Současně sdělili, že souhlasí s hledáním úsporných opatření v oblasti vzdělávání. „Avšak za předpokladu zachování vzdělávací nabídky v regionech a dodržení programu rozvoje kraje,“ poznamenali lidé z průmyslovky.

Z ničeho nic

Slučování, o němž se překvapení zaměstnanci školy podle svého vyjádření dozvěděli z ničeho nic až po návratu z dovolených, se nelíbí ani řediteli břeclavské průmyslovky Jaroslavu Glierovi.

„Škola je, a pevně věřím že i bude, plně funkční, bez existenčních, provozních a ekonomických problémů způsobených demografickým vývojem a nemusí ji ´zachraňovat´ žádná jiná škola v Břeclavi,“ konstatoval ředitel.

Podle Juránka ovšem ještě tvrdší požadavek než kraj vznesli školští odboráři. „Zaznělo od nich, že nejen břeclavská, ale i hodonínská a znojemská obchodní akademie by se měly sloučit. Odboráři si zřejmě uvědomují, že se problémy musejí řešit,“ řekl.

Jeho vyjádření však podle šéfa jihomoravských školských odborů Leopolda Králíka neodpovídá pravdě. „Takhle to nebylo. Podivili jsme se, proč se slučuje zrovna břeclavská obchodní akademie. Proč nesloučí i další dvě, nebo naopak žádnou,“ uvedl vše na pravou míru.