Řidiči z Břeclavska mohou zůstat v klidu. Alespoň zatím. Redaktoři Břeclavského deníku v roli zákazníků oslovili několik pneuservisů v regionu s žádostí o přezutí auta na zimní pneumatiky. I když jsou kalendáře popsané, místo se našlo vždy. Většinou je však třeba počítat s několikadenní čekací dobou.

„Máme plno. Dnes (úterý – pozn. red) by se ale večer chvíle našla. Středa už je pak úplně plná. Půlhodinka, což na přezutí čtyř gum stačí, by se našla zase ve čtvrtek nebo v pátek," zaznělo v jednom z břeclavských servisů.

V dalších to bylo podobné. „V těchto dnech je plno, místo je v pátek. Příští týden je zatím volnější, postupně se však zaplňuje," reagoval zase zaměstnanec pneuservisu v Hustopečích.

Hlavní nápor? Teprve přijde

Ačkoliv jsou na mnoha místech termíny z výrazné části zaplněné, hlavní nápor podle všeho teprve přijde. „Ti rozumní přijíždí včas. Zbytek, ti línější, začne šílet na poslední chvíli nebo až napadne první sníh. Pak se všichni nahrnou a my se z toho můžeme zbláznit," říkal například Jiří Holík ze servisu v Horních Věstonicích.

Tvrdí, že stejná situace se opakuje každým rokem. „Někteří přijedou dokonce v půlce zimy jako by se nechumelilo," kroutil Holík hlavou.

Minimálně do úterního večera zůstávala řada řidičů v klidu díky teplému počasí. To se má podle meteorologů brzy změnit. Zatímco pro středu na Břeclavsku hlásili polojasno a až čtrnáct stupňů Celsia, v pátek má křivka strmě spadnout na polovinu a v noci může teploměr ukázat lehký mráz.

S padajícími vločkami se zimní pneumatiky stanou nutností. Kvůli bezpečnosti i vyhnutí se pokutě od dopravních policistů. Ti si „obutí" aut začnou všímat s první sněhovou pokrývkou.

„V souvislosti se zimními pneumatikami zatím neplánujeme celoplošné akce, ovšem neznamená to, že bychom této problematice nevěnovali pozornost. Při kontrolách budou podstatné povětrnostní podmínky, které mohou zvýšit riziko ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu," uvedla policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Hurá pro radu

Záleží řidičům pouze na tom, aby měli zimní variantu nebo je pro ně podstatný také vzorek? Platí to druhé. Holík tvrdí, že dnes si lidé s výběrem pneumatik nechají poradit.

„Hodně ale funguje televize a noviny. Jakmile se objeví zpráva, že je čas přezouvat nebo vysílají na toto téma pořad, zájem se zvýší," sdělil Holík.

Ceny za výměnu se různí. Většinou se však pohybují v rozmezí čtyř set až tisíce korun: záleží na typu disků, počtu gum či závaží. I proto se někteří šoféři místo automechaniků spolehnou na vlastní síly a um.

„Do servisu se nechystám. Pneumatiky i s disky mám připravené od jara, kola si vyměním sám," reagoval třeba Tomáš Luzert, jenž tak ušetří zhruba pět set korun.

Pokud by však zjistil, že vzorek už nevyhovuje, do servisu stejně zamíří. Přehození gum na disku chce zkušenější ruku.