Mikulov třetí, Hustopeče osmé, Břeclav desátá a Pohořelice jedenácté. Tak dopadla města z Břeclavska v letošním srovnávacím výzkumu Město pro byznys v Jihomoravském kraji. Mikulov uspěl mimo jiné i díky tomu, že má mezi jednadvaceti hodnocenými městy v přepočtu na tisíc obyvatel nejvíce strážníků a podle průzkumu i nejméně rozšířené korupční prostředí.

„Většina kritérií se hodnotí podle statistických dat, například korupční prostředí ale na základě průzkumu mezi podnikateli. Je to jejich subjektivní názor," přiblížil hodnocení zpracovatel dat Michal Kaderka.

Starosta Mikulova Rostislav Koštial si výsledku cení. „Když jsem se stal před šesti lety starostou, byl to můj cíl, aby vše bylo transparentní a otevřené. Výběrová řízení jsme nikdy neovlivňovali a vždy se v nich snažíme mít zástupce veřejnosti," řekl.

A okomentoval i čtrnáct strážníků zaměstnávaných radnicí. „Jsme tranzitní město, naše sociální podhoubí je takové, jaké je a my musíme zabezpečit ochranu majetku i osob. Nutí nás to trochu suplovat státní policii, která to bohužel není schopna zajistit," míní Koštial.

Srovnávací průzkum vyhodnocuje podnikatelské prostředí v jednotlivých městech už pět let. Výsledky se často až překvapivě liší. Například Mikulov byl v roce 2009 třetí, další rok patnáctý, loni desátý a letos opět třetí.

„Také si ty skoky neumíme vysvětlit. Vůči podnikatelům se chováme rok od roku ne-li lépe, pak minimálně stejně. Některá kritéria jsou zřejmě velmi subjektivní," zamýšlel se starosta Mikulova.

Podle Kaderky se právě letos řada kritérií změnila. Větší důraz začali organizátoři klást na průzkum mezi podnikateli. Města hodnotí na základě padesáti kritérií rozdělených do dvou oblastí: podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

„Rozdíly ve výsledcích jednotlivých let často souvisejí s dominovým efektem vyvolaným například zvýšenou nezaměstnaností, která zhorší řadu zkoumaných oblastí," vysvětlil Kaderka.

Mezi „skokany" patří také Hustopeče.. „Rozdílné výsledky beru s nadhledem. Je to otázka respondentů a kritérií. Dobré znamení je, že se většinou nacházíme v první polovině žebříčku. Nepřeceňuji to, ale těší mě to," přiznal starosta města Luboš Kuchynka.

Podobně se na to dívá i místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek. „Podobný žebříček určitě význam má. Problém je ale v tom, že nikdo pořádně neví, jak a podle čeho ho přesně sestavují. Chybí mi podrobnější zdůvodnění, proč se někdo dostal prudce nahoru.Co udělal lépe, abychom si vzali ponaučení," podotkl.

„Nikdy to nemůže být úplně měřitelné a objektivní. Navíc ne všechno se dá ovlivnit, třeba výhoda blízkosti dálnice," ví Koštial.(šup)

Město pro byznys - krajské výsledky (2009, 2010, 2011, 2012)

Břeclav        9.    14.      12.    10.
Mikulov        3.    15.      10.     3.
Hustopeče  13.   7.-8.        2.     8.
Pohořelice  10.    18.      15.    11.