Letos začal s prodejem burčáku ještě o dva dny dřív než loni. Už devátého srpna. Pokračovat plánuje až do konce října. „Teď začínáme s Irsaiem Oliver, pak následuje Muškát, Müller Thurgau a sezonu zakončíme Veltlínem,“ vyjmenoval.

První sběr hroznů už má za sebou rovněž Pavel Matouš z Olbramovic na Znojemsku. V pondělí sklidil tři sta kilogramů odrůdy Solaris. Burčák ve svém sklepě plánuje začít prodávat v pátek nebo v sobotu. Na rozdíl od Machuči se však olbramovický vinař soustředí hlavně na výrobu vína. „Burčáku ve sklepě prodáme asi sto, sto padesát litrů. Ve druhé polovině září už zájem mezi lidmi o něj opadne,“ uvedl Matouš.

Přiznává, že letos bude mít hroznů méně než v předchozích letech. „Něco nám zmrzlo, ze čtvrtka na pátek nás postihly kroupy. Velké sucho nás také omezilo v zavlažování,“ zmínil vinař.

Podle místopředsedy Vinařské asociace České republiky Jiřího Maděřiče bude mít slabší úroda vinou mrazů či bouřek vliv i na cenu. Matouš předpokládá, že začne na šedesáti korunách za litr burčáku. „Loni jsme ho měli za padesát,“ vypočítal. Machuča prodává svůj burčák za sedmdesát korun za litr. Stejně jako před rokem.

Štěpán Maňák z Žádovic na Hodonínsku už několik let burčák neprodává. Podle něho se to nevyplatí. „Burčák se nedá udělat za ty peníze, za které se prodává,“ myslí si vinař. Soustředí se na výrobu vína.

Maděřič má za to, že drtivá většina nynějších burčáků jsou částečně zkvašené hroznové mošty dovezené někde z Maďarska. „Nemyslím si, že většina bude původem z Moravy,“ komentoval Maděřič.

Na pravost burčáku dohlížejí inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Ti začínají kontrolovat prodej burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu s první nabídkou od prodejců v sezoně,“ potvrdil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Třeba Vladan Tetur z Velkých Bílovic na Břeclavsku sahá při výběru burčáku na jistotu. „Zajdu si ho koupit ke známým do vinařství. U cesty bych si ho nekoupil,“ řekl mladík.

O burčáku∙ Jde o částečně zkvašený hroznový mošt vyrobený z hroznů sklizených a zpracovaných v České republice v daném roce. Prodejní sezona je od srpna do konce listopadu.
∙ Inspektoři se při kontrolách zaměřují na hygienu prodeje, na místě hodnotí chuť, vůni a barvu nápoje či dokumentaci.
∙ Rok 2016: 498 prodejních míst; 69 vzorků odebraných k laboratornímu rozboru, 4 nevyhovující.
∙ Rok 2015: 79 vzorků k laboratornímu rozboru, 2 nevyhovující.
Zdroj: SZPI