Velké pozdvižení však 
v hlavním městě vína jejich návštěva nevzbuzuje. Pokud někdo očekává přihlížení zvídavých obyvatel města, musí být zklamaný. Výjimkou je pouze jedna z důchodkyň žijících v sousedství. „Myslela jsem, že paní Zemanová přijede až ve středu se svým manželem na zdejší střední vinařskou školu. Netušila jsem, že dorazí sama," domnívá se žena a odchází, aniž by za svá slova dala jméno.

Manželka prezidenta Ivana Zemanová navštívila Valtické podzemí.

Pod Valticemi první dáma absolvuje prohlídku zhruba devíti set metrů sklepních chodeb, které spojují dohromady třináct sklepů. „Nejvíce paní Zemanovou zajímá rozsáhlost sklepů a jejich historie," říká marketingový ředitel Valtického podzemí Petr Krejčík.

Součástí návštěvy je taktéž ochutnávka, kterou Valtičtí nachystali Zemanové na míru. Tedy se zaměřením na bílá 
a suchá vína. Nechybí ani vzorek panenského slámového vína Hibernal 2015, které se pyšní dvojitou zlatou medailí na soutěži Terravino v Izraeli.

Ve Valtickém podzemí se prezidentova manželka stává kmotrou nové kolekce vín 
s názvem Kolonáda. Pro známého hosta je v podzemí připravené i překvapení. Jde o sabráž, tedy useknutí hrdla láhve sektu šavlí. Zemanová si techniku s pomocí spolumajitele vinařství Jindřicha Soboty také sama zkouší. Nikoliv sice šavlí, ale dvěma sekyrami. Úspěšně.

První dáma si ve Valtickém podzemí zkusila i sabráž sekyrou za asistence zástupce vinařské firmy.

Jakmile se informace 
o praktické ukázce dostane na ulici, vzbuzuje mezi členy její ochranky zájem. V žertu chtějí přinést bednu sektů, aby si to mohli také vyzkoušet. „Našel jsem na internetu návod, nemůže to být zase tak složité," myslí si jeden z mužů 
v černém, aniž by s tím měl zřejmě zkušenost. Jeho kolegyně si chce tuto techniku vyzkoušet doma na zahradě.

A program uvnitř vinařství pokračuje. „Paní Zemanová si po náročném programu přijela dnešní odpoledne užít. Chtěla se především uvolnit 
a nasát atmosféru historického prostředí. K vínu si dala i moravské speciality. A myslím, že do hotelu odjela spokojená," říká druhý ze spolumajitelů Roman Žďárský.

První dáma odjíždí z Valtic s památkou. Co by mohla dostat ve vinařském regionu jiného, než moravská vína. „Má ráda vína sušší, proto to je v jejím případě vybraná kolekce suchých vín," ozřejmuje Krejčík. Zkrátka nepřijde ani její manžel, přestože v úterý ve Valticích schází. „Pro pana prezidenta jsme vybrali vína odrůdy Hibernal, ať už samotný nebo několik cuvée s touto odrůdou," doplňuje.

ROZHOVOR S PRVNÍ DÁMOU IVANOU ZEMANOVOU SI PŘEČTĚTE ZDE.