Aktuálně k volbám do Evropského parlamentu: www.denik.cz/eurovolby

Lidé z břeclavského domova důchodců se na eurovolby přímo třásli. V tamním volebním okrsku dvě hodiny od začátku voleb vhodilo do urny svůj hlas vybraným zástupcům do Evropského parlamentu bezmála devatenáct procent voličů. Konečná páteční cifra pak byla čtyřiadvacet procent.

„To jsou lidé, kteří tam bydlí. Je to pro ně takový rituál. Už dopředu čekají, až se otevře volební místnost,“ popsal situaci v břeclavském domově důchodců Ján Janovíček z oddělení evidence obyvatel břeclavské radnice.

„Nejméně lidí přišlo k volebním urnám v Nejdku, což je volební okrsek Lednice. Ve dvě hodiny odpoledne to bylo jen půl procenta voličů, za první den voleb pak asi pět a půl procenta,“ sdělil Janovíček. „Průběh voleb je zatím téměř shodný jako před čtyřmi lety,“ zhodnotil osm volebních hodin.

Už v pátek stačil odvolit například Martin Ondrouch, který je na osmém místě kandidátky za stranu SNK-ED. Na otázku, zda v eurovolbách věří v úspěch, odpověděl: „Přehnaná skromnost je zaražená pýcha. Jsem velký optimista. Věřím i sobě.“

Například v Bulharech odvolilo do čtyř hodin odpoledne třináct lidí. „Neočekáváme velkou volební účast. Zatím přišli hlavně důchodci, kteří to berou jako povinnost,“ poukázala místopředsedkyně tamní volební komise Kristýna Burešová.

V celém Jihomoravském kraji vhodilo obálku se jmény svých favoritů do urny šestnáct a půl procenta lidí. V Brně byla účast o něco vyšší, kolem osmnácti a půl procent. „Předpokládali jsme, že účast v těchto volbách nebude tak vysoká. Třeba při loňských krajských volbách byla za první den tuším třiadvacet procent,“ poznamenala Eva Sychrová ze správního odboru krajského úřadu.

Očekávanou nevelkou voličskou účast se snažili zlomit politici tím, že lidem půjdou příkladem. První muž kraje, hejtman Michal Hašek, si do Drásova, v němž žije, k volbám jen krátce odskočil. O půl čtvrté odpoledne vhodil do urny svůj hlasovací lístek a zase spěchal do Brna na krajský úřad. „Pilně se připravujeme na návštěvu prezidenta a jen těžko jsem našel časovou skulinku pro volby. Čeká mě pracovní víkend, takže ani v sobotu by to nebylo klidnější,“ vysvětlil hejtman proč nevolí v klidnější chvíli, třeba v doprovodu rodiny.

Po půl páté odpoledne využil svoje volební právo i bývalý hejtman Jihomoravského kraje. Do volební místnosti v židenické základní škole Kamenačky se Stanislav Juránek vypravil se svojí manželkou. „Chodíváme volit vždy spolu. A ve výběru kandidátky máme samozřejmě jasno,“ usmál se lídr KDU-ČSL.

Volební účast:

Jihomoravský kraj - 16,5 %
Brno - 18,6 %
Břeclavsko - 13,5 %
Břeclav - 14 %

Související články vpravo nahoře