„V tak časném termínu to opravdu nepamatuji. Koncem března nejdřív," pátral v paměti první muž Patrie, která je největším pěstitelem meruněk v České republice.

„Zatímco v blízkosti domů už meruňky kvetou několik dnů, meruňkové sady se rozhodly vyměnit růžovobílou barvu poupat za bílý závoj květů právě dnes, na první jarní den. Přibližně o dva týdny dříve než je běžné," všimla si včera také Věra Procingerová z Velkých Pavlovic.

Záleží i na hmyzu

Z nezvykle brzkého kvetení meruněk mají pěstitelé pramalou radost. „Byl bych radši za normální zimu s patnácti centimetry sněhu a teplotami lehce pod nulou, která by teď odeznívala. A pomalu se probouzelo jaro," přiznal Čačík.

A pokračoval. „Tak brzké probuzení sadů je rizikové," doplnil v narážce na hrozící nízké ranní teploty. Pokud by květy spálil mráz, znamenalo by to pro pěstitele meruněk katastrofu.Meruňkové sady v okolí Velkých Pavlovic, ale i jinde na Břeclavsku, letos rozkvetly nebývale brzy. Přibližně o dva týdny dříve, než je běžné.

„Jestliže už by bylo jen slunečno a deštivo, bude to znamenat uspíšenou sklizeň. Rané odrůdy meruněk běžně začínáme trhat okolo poloviny června, letos by to mohlo být i o dva týdny dříve. Te znamená v prvním červnovém týdnu," odhadoval včera ředitel kobylské Patrie.

Ranní mrazy však nepředstavují zdaleka jediné nebezpečí, které letos meruňky ohrožuje více než jindy. Výrazné ochlazení a dešťové přeháňky, které meteorologové očekávají příští týden, vytváří vhodné předpoklady pro napadení květů chorobou známou jako moniliový úžeh. Její příznaky připomínají poškození mrazem, květy ale neopadávají a zůstávají na stromech. Jedinou ochranou je chemický postřik.

„Je také otázkou, jak bude v takto brzké době létat hmyz. Jestli ho bude dostatek k tomu, aby došlo k opylení květů meruněk," přidal další z otazníků ředitel břeclavské okresní agrární komory Ladislav Sečkář. Jak dodal, právě meruňky jsou první plodinou na jižní Moravě, na které se viditelně projevila nebývale teplá zima.