Rozlučku starosty města Oldřicha Ryšavého (ČSSD), který již nekandiduje, totiž navštívil bývalý tajemník břeclavského městského úřadu Dalibor Neděla. S ním se dostavil i první závan volební hry.

Obyvatel Valtic se totiž Břeclavanům představil jako zmocněnec nyní opozičního Pro Regionu. Vedení radnice poté řešilo, zda vůbec podle zákona může na jednání zastupitelstva vystoupit. „Předpokládá se, že dotazy a připomínky může vznášet pouze občan města," prohlásil k tomu starostou oslovený právník radnice Roland Vlašic.

Přesto Ryšavý nakonec dal Nedělovi slovo. A zatímco jeho kolegové a zastupitelé ze sdružení Pro Region tiše seděli v lavicích, muž spustil kritiku. „V měsíčníku Radnice vyšel profilový článek 
o místostarostovi Zemánkovi, že se dobrovolně angažuje 
v Lize proti rakovině. Je takový článek v předvolebním období etický? Není to předvolební propagace za peníze města?" zeptal se na zastupitelstvu Neděla.

A to s dovětkem, že za poslední roky nezaregistroval, že by v Radnici vyšel například nějaký oslavný článek 
o dalším místostarostovi Luboši Krátkém (ODS), jenž se věnuje veslařskému klubu, nebo o bývalém radním Zbyňku Chlumeckém (Pro Region), který v Břeclavi vychoval celou řadu sportovců.

Rozpočet a zaměstnanci Terezy

Místostarosta Richard Zemánek (KDU-ČSL) na připomínku Valtičana reagoval. „To, že jsem byl zveřejněn na stránkách Radnice, nebylo 
z mého rozhodnutí. Bylo to dílem redakční rady. Věděl jsem o tom, ale nebránil jsem se tomu z toho důvodu, že celá sbírka Ligy proti rakovině posloužila dobré věci. Sám jsem z toho neměl žádný prospěch," vyjádřil se Zemánek.

Starosta Ryšavý k tomu dodal, že město letos například právě Chlumeckého ocenilo. „Není pravda, že tomu tak není," promluvil ke zmocněnci Pro Regionu.

Zatímco břeclavští členové sdružení dál poslouchali, Neděla pokračoval. Tentokrát promluvil na téma městské příspěvkové organizace Tereza, provozující v Břeclavi i koupaliště a krytý bazén. Zajímal jej rozpočet organizace na příští rok. „Podle fám, jak tomu říkám, došlo jak k nárůstu provozního příspěvku téměř o sto procent, tak k nárůstu zaměstnanců snad o sto procent. S tím pochopitelně navýšení mzdových prostředků. Jak to je s čísly Terezy?" oslovil Neděla ředitele této organizace Pavla Švandelku.

Ještě než se dočkal jeho odpovědi, neodpustil si poznámku starosta města. „Děkuji, že obyvatel Valtic má zájem o majetek v městě Břeclavi a provoz veřejného koupaliště, které slouží mimo jiné Valtičanům. A jistě město Valtice přispívá na jeho chod…," pronesl ironicky na adresu bývalého tajemníka břeclavské radnice, který je zaměstnaný na valtickém městském úřadě.

Pak vysvětloval Švandelka. „Převzali jsme sedm zaměstnanců města a dále lidi, kteří jsou plně placení z úřadu práce," uvedl ředitel Terezy. Ryšavý doplnil, že Neděla, který má ve Valticích na starost technické služby města, by měl vědět o čem je řeč při využívání služeb pracovníků 
z úřadu práce.