Chloubou má být podle prodejce zeleniny Leopolda Špilmana městská tržnice. Tvrdí, že v Mikulově tomu tak ale není. Kritika se mezi obchodníky i zákazníky množí poté, co se tržnice v srpnu přesunula z historického Náměstí do ulice Alfonse Muchy. „Chodí sem méně lidí, jako stánkař jsem tady zůstal sám," sdělil Špilman, jenž do Mikulova dojíždí z Břeclavi. Vedení města věří v obrat.

Špilman poukazuje hlavně na asfaltový povrch, který vlivem vysokých letních teplot zapáchá. „Když pálí slunce, je to neskutečný smrad. Večer, když přijdu domů, nemůžu popadnout dech, kašlu," nechal se slyšet Špilman.

LÁKAJÍ TRHOVCE

Nespokojenost s novým tržištěm vyjádřily také zákaznice. „Nelíbí se mi nerovný terén. Pro nás, co už hůře chodíme, je to problém," řekla v úterý třeba Božena Krevňáková. „Měli tady udělat pořádnou dlažbu. Je to škaredé. Navíc na Náměstí byly stánky více na očích a chodilo tam více lidí," sdělila zase Mária Novosadová.

Posteskl si rovněž prodejce uzenin Ladislav Pilka. „Ulice je úplně odříznutá od hlavního dění. Nic s tím ale nenaděláme, zastupitelé tak rozhodli," konstatoval Pilka. Špilman následně dodal: „Nechali nám tady nájem, jako jsme měli na Náměstí."

Mikulovský starosta Rostislav Koštial však oponoval. S novou vyhláškou zůstaly na Náměstí podle něj pouze stánky s vínem. „Mají tam mnohem vyšší nájemné. V tržnici jsme stánkařům nabídli zajímavější podmínky," uvedl starosta.

Tvrdí, že vzhledem k umístění na pronajatém pozemku je stav tržnice důstojný. „Je tam sociální zázemí, elektřina, navíc jsme místo zvelebili i celkově. Dříve tam byly rozpadlé zdi," oznámil Koštial.

Další úpravy už v plánu nejsou. „Každá změna je poznamenaná diskuzemi a ne všem se zavděčíme. Oslovujeme trhovce ze širokého okolí. Budeme se snažit území oživit a dostat do tržního režimu. Projel jsem několik měst historického typu v Německu, v Polsku a tržnice tam většinou vůbec nejsou na náměstí, jsou trochu mimo a fungují," sdělil Koštial.