Diktáty, postrach všech dětí už od základní školy, budou díky jazykovědcům z Akademie věd v budoucnu o něco lehčí. Pracují totiž na sjednocení a zjednodušení pravidel, podle kterých se píšou velká písmena.

V současnosti totiž existuje celá řada norem, podle kterých se velká a malá písmena píšou. Aby si vědci otestovali, jak je lidé znají, předložili jim krátký test. „Chybovalo v něm jednačtyřicet procent lidí z více než dvanácti tisíc dotázaných napříč celou Českou republikou," uvedla vedoucí oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český Akademie věd Markéta Pravdová.

Dotázaným jazykovědci navrhli i dvě možná zjednodušení pravidel, podle kterých se velká písmena píšou. Podle prvního by se mohla psát ve víceslovných pojmenováních na začátku slov všechna písmena velká, například Severní Ledový Oceán nebo Pekařská Ulice. Podle druhého by se velká písmena mohla psát všude kromě obecných jmen, například Severní Ledový oceán nebo Pekařská ulice. „Proti změně současných pravidel se vyslovilo šestaosmdesát procent dotázaných," informovala Pravdová.Pro zvětšení klikněte.

Paradoxně po změně norem nevolali ani lidé, kteří v testu chybovali. „Pokud se někdo není schopen naučit současná pravidla, tak se nenaučí ani pozměněná," napsal do testu jeden z dotázaných.

Vymyslet řešení, které by komplikovaný systém psaní velkých písmen zjednodušilo, není pro vědce snadné. „Snažíme se s ním přijít už dlouho. Stanovit pravidlo, které by bylo použitelné na všechny případy, je obtížné. Vždy totiž najdeme pojmenování, která se jim vzpírají," podotkla Pravdová.

Změna tedy přijde, ale podle Pravdové nejspíš až v horizontu deseti let. Vše pak jazykovědci musejí probrat s dalšími experty a katedrami bohemistik.

A i bohemisté se zatím proti výrazným změnám ohrazují. „Není na škodu být konzervativní. Pokud by se totiž pravidla měnila často a razantně, mohlo by se stát, že by si generace mezi sebou navzájem nerozuměly," řekl Ivo Martinec z Katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Naposledy pravopis prošel rozsáhlými změnami v roce 1993.

Podle učitelky češtiny ze Základní školy Vejrostova v Brně mají žáci s psaním velkých a malých písmen často problém. „Děti to otravuje. Při psaní velkých písmen se uplatňuje hodně různých pravidel, která si těžko zapamatují. Pokud ale dojde ke změně, nebude to pro ně jednodušší. Budou se prostě muset přeučit to, co si zvládly zapamatovat," řekla učitelka.

Předseda asociace středoškolských češtinářů Josef Soukal upozorňuje, že současný způsob psaní velkých písmen má svůj systém, ačkoli si to mnozí žáci nemyslí. „Přivítal bych některá zjednodušení, radikální zásah však podle mne nepřipadá v úvahu. Psaní velkých písmen má totiž svou logiku," upozornil.

Dodal, že většina populace bude v pravopisu vždy tápat. „Musíme se smířit s tím, že pravopis velkých písmen je obtížný, jeho zvládnutí závisí i na našem rozhledu a celkových znalostech z různých oborů," řekl Soukal.

To, že je těžké stoprocentně zvládnout český pravopis, potvrzuje i češtinářka z brněnského Gymnázia Vídeňská Olga Jirsíková. Podle ní však stojí v současnosti před češtináři větší výzvy, než pravopisná cvičení. „Jak se co správně píše, si může každý najít v jazykové příručce nebo na internetu. Učitelé češtiny by se měli zaměřit hlavně na to, jak naučit děti správně formulovat myšlenku a souvisle mluvit o problémech," poznamenala.

JAN ČAMBORA