Psí sport agility vznikl na konci sedmdesátých let v Londýně. „Při agility překonávají psi určitý počet překážek ve stanoveném pořadí. Vítězem se stává pes, který udělá nejméně chyb a zvládne je v co nejkratším čase,“ přiblížil soutěž Čechovský.

Pejsi běží se svým páníčkem, který ho na překážky navádí. Rozdělení jsou do několika kategorií podle jejich výšky a výkonů. „Tři velikostní kategorie se dělí na další tři výkonnostní,“ vylíčil.

Účast psů není omezená ani jejich původem, ani věkem. „Mohou závodit jak kříženci, tak také psi bez udání původu. Pro psy starší deseti let jsou bariéry nastavené tak, aby nezatěžovali jejich klouby,“ tvrdil.

Závody začínají otevřeným během agility. „Zde překonávají psi například áčko tedy šikmou stěnu nebo kladinu,“ popsal. Poté následují zkoušky. A na závěr běží psovodi se svými čtyřnohými svěřenci jumping – běh bez přerušení přes bezzónové překážky.

Nezvládnutí zábran hodnotí rozhodčí dvěma stupni. „Shození laťky nebo seskočení z kladiny je chybou. Špatné oběhnutí nebo nepřekonání překážky je odmítnutí. Tyto chyby však většinou nezpůsobí pejsek, ale sám psovod,“ uvedl.

Psi mohou být penalizováni třeba i za to, že se jich jejich majitel dotkne.

Mikulovský závod agility začíná již v sedm hodin ráno prezentací účastníků v hale Stáje Hlavenka Mikulov.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ