Jak uvedl vedoucí krizového řízení města Robert Novák, pokud novinka bude mít výsledky, nabídnou její využití okolním obcím. „Jde o jednoduchý počítačový program. Už se nám to celkem osvědčuje. Lidé se na webovou stránku dívají. Projevili i zájem, že pokud se nenajde majitel psa, vezmou si jej k sobě," řekl muž, který s myšlenkou veřejné databáze přišel.

V neděli na možné majitele čekal jeden zlatý retrívr a čtyři kříženci. Fotky psů a jednoduchý popis si mohla z pohodlí domova prohlédnout také Hustopečanka Kateřina Vojtěšková. „Slyším o tom poprvé. Je to ale určitě dobrá věc. Informace o nalezených zvířatech jsem dosud občas viděla jen v kabelové televizi," řekla jednatelka hustopečského kynologického klubu Vojtěšková.

Oznámení pouze v hustopečské kabelovce nebylo podle Nováka dostatečné. „Navíc pokud vše dopadne dobře, máme v úmyslu nabídnout tuto databázi všem obcím z hustopečského správního obvodu. A to bezplatně. Už jsme to s některými obcemi i vyzkoušeli. Jsou ochotní na tom spolupracovat," sdělil muž.

Podmínka by byla jediná. Odkaz na databázi by každá ze zapojených obcí umístila na svých webových stránkách. „Je to otázka jednání na mikroregionu, každý starosta se k tomu může vyjádřit," dodal Novák.

Popsal i samotný postup při nalezení zvířete ve městě. „Poté, co strážníci odchytnou například psa, následuje standardní veterinární prohlídka. Zjistíme, zda má či nemá čip a psa vyfotíme. Pokud nemá identifikační údaje, udělá se popis a vše zveřejníme na webových stránkách. Trvá to přibližně hodinu," vysvětlil jednoduchý proces zaměstnanec hustopečského úřadu.

Facebook pomohl

Jak Novák ještě podotkl, nejedná se pouze o psy. Hustopečští už v minulosti odchytili i volně se pohybující ovce, koně nebo neposedného papouška.

Zvířata poté obvykle putují do Centra volného času Pavučina, kde s nimi mají zkušenosti. „Pořídili jsme kotce pro psy. Stará se tam o ně způsobilý pracovník. Nalezená zvířata jsou v Pavučině umístěná řádově dny," přiblížil Novák.

Rychlost. To je určující slovo i v případě nalezených zvířat. Proto Hustopečští v další fázi uvažují o propojení nové databáze Facebookem.

Své o přednostech této sociální sítě ví břeclavští strážníci. Informace o „nalezencích" dávají kromě webových stránek právě na Facebook.

Mluvčí břeclavských městských policistů Zdeněk Novák si jej chválil. „Ukázal se jako velký pomocník. Znásobuje dosah. Lidi si mezi sebou zprávu na Facebooku sdílejí a ta se rychle šíří dál. Nedávno se nám stalo, že jsme díky tomu našli majitele psa dříve, než jsme jej stačili převézt do útulku," vzpomněl mluvčí.