Zahájení si nenechaly ujít desítky Břeclavanů. Místostarosta Petr Vlasák uvedl, že ačkoliv to pro někoho může působit až úsměvně, psí pisoáry jsou podle něj řešením palčivého problému.

„Značkováním totiž trpí jak fasády domů a budov, tak třeba i sloupy veřejného osvětlení, které po letech rezaví,“ upozornil místostarosta Vlasák.

Nevyloučil, že pisoárů postupně přibude. Novinka se však musí nejprve osvědčit.

„Pokud se tak stane, budeme uvažovat i o jejich osazení do veřejného prostoru. Ostatně nebudeme první. Firma, která nám je nabídla, momentálně připravuje velkou dodávku třeba do Budapešti. A řeší je i pro Brno,“ zmínil místostarosta.

Podle zástupkyně firmy, která záchod pro psy vyrábí, Šárky Fialové, je udělaný tak, aby maximálně zadržoval pachy. „Pachová stopa se zde, na rozdíl třeba od kamene, na který naprší a stopu smyje, udrží trvale. A právě tohle láká psy k přeznačení každý den,“ vysvětlovala Fialová.

  • Podívejte se, jak funguje psí záchod
Šárka Fialová ze společnosti, která vyrábí psí pisoáry. | Video: Deník/Iva Haghofer

Připomněla, že někteří psi na procházce zvednou nohu třeba i čtyřicetkrát. „Dominantní typy to táhne ohromně. Dospívající či submisivní psi se psího pisoáru možná trošku bojí a opatrně ho obcházejí. Pokud cítí pachů hodně, čůrají v okolí pisoáru, protože je kumulace pachové stopy přece jen láká,“ pokračovala zástupkyně společnosti.

První psí hřiště vyšlo Břeclavské na dvě stě tisíc korun. Vzniklo ve spolupráci s kynology i odborníky v agility díky participativnímu rozpočtu na základě podnětů obyvatel. S nápadem přišla Slavomíra Čermáková.

„Původně jsme chtěli umístit hřiště v centru města, ovšem nakonec jsme od toho ustoupili i s ohledem na blízkost činžovních domů. Hledali jsme náhradní řešení a lidé přišli s nápadem umístit ho právě sem. Vznikl tak menší chráněný prostor, kde se psi mohou volně vyřádit,“ dodal místostarosta Vlasák. Částkou deset tisíc korun přispěli i obyvatelé.

VIDĚLI JSTE? Krápníkovou jeskyni pod lednickým zámkem obsadili amoniti

Krápníkovou jeskyni pod lednickým zámkem obsadili amoniti | Video: Iva Haghofer