Na břeclavském sídlišti Na Valtické najde na Nový rok rodina opuštěného psa. Odváží jej do psího útulku nedaleko Bulhar. Tam se jej ujmou manželé Jaroslava a Pavel Kočvarovi. Rodina odjede, avšak záhy se vrací zpátky. Pejsek svým nálezcům natolik přirostl k srdci, že jej jednoduše nedokáží opustit. Majitelé a provozovatelé útulků na Břeclavsku se shodují, že to je ideální situace, která však zdaleka není běžná.

„Velké množství psů a koček nechávají lidé napospas právě na sídlišti Na Valtické. Nevím, čím to je, ale pravděpodobně mají pocit, že si jich nikdo nevšimne. Ze změti domů možná cítí i anonymitu,“ zamyslel se Kočvara a dodal, že takzvaný odložený vánoční dáreček v podobě zvířete do jejich útulku po Vánocích přesto nepřibyl ani jediný.

Vánoce? V pohodě

„Během Vánoc jsme doopravdy nezaregistrovali nic mimořádného. Pejsci nepřibyli ani po Vánocích, ani po Silvestru. Dá se říct, že už je tomu tak roky,“ nechala se slyšet Kočvarová, která se momentálně s manželem v zařízení Městského úřadu Břeclav stará o pětadvacet psů.

Jejich slova z části potvrdili také majitelé soukromého Domova pro zvířata Minaret, který bezprostředně s útulkem Kočvarových sousedí.

„V současnosti tady máme dvaatřicet pejsků. Z toho dva přibyli po Vánocích a dva vyděšení po Silvestru. Pro některé si majitelé přišli. Jedno tříměsíční štěňátko tady ale stále máme a je ještě agresivní. Vypadá to, jako by z něj někdo agresivního psa chtěl vychovat. Kdykoli k němu totiž přijdeme, tak po nás chňapá a chce nás kousat. Vrhá se hlavně na ruce,“ poznamenala majitelka útulku Svatava Nunvářová, která jej také společně s manželem Zbyňkem provozuje.

Vánoční dárečky, které představují zvířata, však ve svém útulku zpravidla nemívají. „Řekla bych, že tohle je spíše problémem velkých měst. V obcích na Břeclavsku lidé vesměs kočky a psy mají, takže tyto dárky nebývají zvykem. Je ale pravda, že dříve jsme tady měli nevhodné dárečky v podobě morčat nebo křečků,“ vzpomněla si Nunvářová.

Jak dodala, nestává se ani, že by si lidé před Štědrým dnem brali psy z útulku, aby je mohli darovat někomu pod stromeček. „Pokud už se tak stane, potom o tom budoucí majitelé vědí. Letos třeba přijela na Štědrý den paní, jejíž babičce zemřel pes. Ona se s ní domluvila, že jí pořídí nového,“ popsala Nunvářová.

Stejnou zkušenost mají také manželé Kočvarovi. „Lidé občas přijdou s tím, že někomu chtějí darovat psa nebo kočku jako vánoční dárek. Pokud o tom ale budoucí majitel neví, snažíme se jim to rozmluvit. To proto, abychom předešli situaci, kdy se nám pes vrátí zpátky,“ sdělila Kočvarová.

A doplnila, že psi, kteří od nich před Vánocemi odešli do adopce, byli většinou náhradou do rodin, kterým jejich mazlíček zemřel.

Vedou vyhození psi

Podle Kočvarových i Nunvářových je většina psů v útulku z řady těch, které někdo vyhodil. „Dělám tady devátým rokem a můžu říct, že z devětadevadesáti procent jsou tady zvířata, o která přestali mít majitelé zájem,“ potvrdila Kočvarová smutný doklad lidského chování.

„Stalo se nám, že někdo přivázal k útulku dobrmana a nechal jej tam. Napsal, jak se pes jmenuje, kolik je mu let a že on odjíždí do Ameriky. Takový postup, kdy lidé uvazují psy, je bohužel běžný. Například naposled psa majitelé dokonce přivázali na šňůru od lampičky,“ šokoval její manžel, který před takovým jednáním zároveň varoval.

„Lidé by si měli uvědomit, co by svým jednáním mohli způsobit. Útulek leží v Lednicko–valtickém areálu, jezdí tady spousta cyklistů, procházejí turisté. Zatím k tomu nedošlo, ale může se stát, že se takto vystresovaný pes přivázaný k útulku utrhne a někomu ublíží,“ apeloval na nezodpovědné majitele Kočvara.