Založila centrum dočasné péče o psy a kočky s názvem Dočasky.cz. „Shromažďujeme dobrovolníky, jenž si do dočasné péče berou zvířecí bezdomovce, kteří potřebují domov. Jsme dočasné adoptivní rodiny. V jednotlivých domácnostech zůstává pes do té doby, než se najde někdo, kdo si jej vezme nastálo. Cílem bylo pospojovat lidi, kteří rádi pomáhají domácím mazlíčkům a chtějí se o ně na nějaký čas starat. V databázi máme kolem osmi set lidí z celé České republiky a části Slovenska. Jako občanské sdružení jsme oslavili první narozeniny," přibližuje organizaci Černá.

V adoptivních rodinách zůstávají psi zpravidla několik týdnu nebo měsíců, někdy však i déle.

Devětatřicetiletá žena se v současnosti stará o dva kokršpaněly, jimž dává pocit domova a vychovává je . „Jeden z nich je velmi problémový, ke mně se dostal v opravdu velmi špatném stavu. Paní se nestarala o jeho výchovu. Poté pokousal celou její rodinu, majitelka ho chtěla nechat utratit. Kontaktoval mě veterinář, zda se o psa nepostarám. Trvalo to dlouho, ale pomalu už se pohybuje ve smečce a začíná si zvykat na povely lidí. Ještě stále však není vhodný k adopci. Někomu trvá převýchova jen pár dní, někomu i měsíce," přidává vlastní zkušenost Černá, která se kromě dvou adoptivních psů stará o čtyři vlastní.

Nejvíce času v náhradní péči stráví podle Černé psi s tmavou srstí. „Mají špatnou pověst a nálepku zlých psů. Lidé mnohem častěji vybírají světlejší typy, o tmavší není zájem a zůstávají u nás déle," pozoruje.

V poslední době se usměvavá obyvatelka Lanžhota rozhodla uspořádat pro čtyřnohé mazlíčky závod v coursingu. Jde o disciplínu, kdy se psi snaží ulovit návnadu na lanu v podobě střapce papírů nebo králičí kůže. Hodnotí se rychlost, provedení i inteligence. Pes, který získal největší počet bodů, vyhrává.

První podnik se konal v neděli na lanžhotském Pastvisku a Černá doufá, že se závody stanou tradicí. „V okrese se disciplíně věnuje několik lidí, kteří dosud museli na závody jezdit za hranice regionu," odhaluje jednu z motivací pro uspořádání podniku organizátorka.

Soutěže by rovněž mohly pomoct k tomu, aby se k projektu přihlásilo více lidi. „Počet opuštěných psů stále narůstá a my kapacitně nestíháme," uzavírá Černá.

VÁCLAV PETRŮ