Agility, jumping. Pod těmito zvláštními názvy se skrývají běžecké psí závody. Jeden takový s názvem Podpálavská drkotačka se uskutečnil v sobotu v Mikulově. V tamní hale Stáje Hlavenka překonávali časy svých rivalů spousta psích plemen se svými psovody.

„Minule jsme pořádali jiný druh závodů. Byly zaměřené pouze na zkoušky. Tyhle jsou kompletní. Skládají se ze tří běhů – z agility, jumpingu a zkoušek,“ vysvětlil jeden z organizátorů akce Stanislav Čechovský.

Agility z Londýna

Při psím běhu agility, který vznikl na konci sedmdesátých let v Londýně, musí psi překonat určitý počet překážek, udělat co nejméně chyb a mít co nejkratší čas. Musí přeskočit několik překážek, proběhnout tunelem a prokličkovat mezi tyčemi.

Jumping zase podle Čechovského neobsahuje takzvané zónové překážky. Je tedy kratší než při agility.„Účast je dnes osmdesát lidí a sto psů. Přijeli z České republiky a ze Slovenska. Závod je rozdělený do tří velikostních kategorií. Je určený pro všechna plemena,“ vysvětlil Čechovský.

Do Mikulova přijel se svým trpasličím pudlem také Lukáš Ilkanič z Bukoviny. Jeho svěřenec, jak popsal, je v podstatě hotový pes. „Přerostl, původně měl být v té nejmenší kategorii, no a teď má nějakých osmatřicet centimetrů, což je nad limit, ale přesto s tím docela zápasí a řekl bych, že se mu někdy i daří,“ poznamenal Ilkanič.

Závod zvládl jeho trpasličí pudl bez jediného zaváhání na překážkách a ve velmi dobrém čase. „Pokud cvičíte psa v čemkoliv, tak to musí být systematické, pravidelné. Ten pes vás musí mít jako pána. Je třeba se mu hlavně pravidelně věnovat,“ podotkl k výchově svého závodníka.

Se svým psem může na nižší úrovni závodit podobně jako on kterýkoliv jiný majitel psa. „Když si zajde jednou za čas zaběhat, tak na tom není těžké v podstatě nic. Pokud tedy dva roky cvičíte. Ovšem pokud majitel chce udělat nějaký dobrý čas a umístit se, je třeba trénovat krácení oblouků a tak dále. Aby ten pes prostě nahnal rychlost,“ popisuje.

V létě trénuje se svým psem v areálu KK Zetor Brno, přes zimu pak hledá různá zastřešená místa. Ideální je právě hala v mikulovské Stáje Hlavenka, kterou si pronajímá.

Má pěkné výsledky

Ze závodů, které Ilkanič se svým čtyřnohým přítelem objíždí, má slušné výsledky. „Jednou jsem byl celkově druhý na Evropském poháru v Gelsenkirchenu. To byl asi můj největší úspěch. Tento rok jsem byl druhý na Mistrovství republiky mládeže,“ pochlubil se.

Spíše ze zvědavosti přišla na závody v Mikulově Lea Klimešová z Brna. Po boku měla dvouletého rhodéského ridgebacka, což je velké psí plemeno. „Jsem tady, protože pejska to baví. A i když nemáme velké ambice, asi nebudeme mít úspěch, alespoň se dobře proběhne. Navíc je tady dobrá parta lidí,“ svěřila se Klimešová.

„Nemám ráda, když se s pejskem chodí jen na procházku a povaluje se doma. Ten můj běhá u koně, u kola či u běžek,“ svěřila se Klimešová.