Šlápnutí do lejna naštve. Mnohé donutí použít sprostá slova, jiní si nepříjemný „dáreček“ nic netušíce odnesou na botě až domů. Množství dočasně schovaných psích výkalů se po roztání sněhu objevilo především v Břeclavi. Napovídají, že lidé ani poblíž centra po vykonání potřeby svého čtyřnohého miláčka příliš nevyužívají speciální koše se sáčky, které jsou u každého z nich k dispozici.

„Myslím, že je to katastrofa. Je pravda, že když jdu sám nebo s dětmi na procházku, šlapeme v lejnech,“ připustil problémy způsobené některými pejskaři břeclavský místostarosta Pavel Dominik.

Majitel psa podle něj nemá svého miláčka jen pro potěchu, ale musí počítat s různými povinnostmi. „Ta nejzákladnější je po psovi uklidit. Možná by psíčkaři řekli, že je po Břeclavi málo košů, ale myslím, že o tom to vůbec není. Je to o osobní zodpovědnosti majitele,“ zdůraznil.

To v dalších městech regionu, zdá se, nemají s pejskaři tak velké problémy. Například v Mikulově jsou čtyři speciální koše na psí exkrementy, a to v místech, kde lidé venčí psy nejčastěji.

Podle mikulovské místostarostky Ilony Žiškové Vágnerové se majitelé psů naučili po svých miláčcích uklízet. „Trochu horší je situace na travnatých plochách na sídlištích, protože roztál sníh,“ dodala místostarostka s tím, že se jedná o krátkodobou záležitost. Sama občas venčí černého knírače, takže si více všímá, jak kdo nepořádek po svém psovi uklízí.

Další koše podle Žiškové Vágnerové nejsou ve městě potřeba, i z důvodu vyšších nákladů na jejich odvoz, který je zajišťovaný extra. Jak místostarostka říká, v těchto koších občas končí odpad, který v nich nemá co dělat.

Sáčky na psí výkaly si Mikulovčané vyzvedávají na městském úřadě. Pokud zrovna nejsou poblíž speciálního koše, po celém Mikulově jsou desítky dalších košů, kam je možné plný sáček odhodit.

V Břeclavi nastal krátce po umístění speciálních košů na psí lejna problém. Mizely prázdné sáčky, které byly k dispozici přímo u košů. „Když někdo jde se psíkem na procházku, tak si může vzít doma dva sáčky, exkrement uklidit a hodit ho třeba do normálního koše. Není to úplně ideální, ale zase mnohem lepší, než aby to tam zůstalo ležet,“ vylíčil břeclavský místostarosta Dominik.

Podle jeho názoru není možné, aby městští policisté chodili a hlídali, jak jsou lidé při úklidu po svém čtyřnohém příteli pečliví.

Celkem dobrou zkušenost s pejskaři mají v tomto směru Hustopečští, kde systém vyhazování psích výkalů do určených košů funguje zhruba deset let. „Koše máme rozmístěné v zónách, kde se venčí psi. Tento způsob se osvědčuje,“ uvedl starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Technické služby se nicméně čas od času potýkají s úklidem psích exkrementů, naštěstí ne v nijak velkém množství. „Lidi nelze tak jednoduše vychovat. Pro někoho je zcela běžné, že se o svého miláčka postará i po této stránce, a někdo zase nerespektuje základní pravidla,“ poznamenal Kuchynka.