Lidé, kteří jsou rozhodnutí darovat na Vánoce svým potomkům či prarodičům psího přítele, mohou ušetřit návštěvou psích útulků. Na Břeclavsku mohou zavítat na dvě místa v Bulharech. Příliš lidí tam však s takovým nápadem nechodí.

„I letos máme před Vánocemi velký nával. Ne však zájemců, ale opuštěných pejsků. Jakmile totiž začala zima a blíží se svátky, lidé si víc všímají a volají nám, aby zvířata v mrazu neumřela. Zájem o psy jako dárky k Vánocům máme jen výjimečně. Ani si nevybavuji, že by tomu bylo v minulosti jinak," vzpomínala Svatava Nunvářová, která s manželem provozuje soukromý útulek Minaret v Bulharech už od roku 1995.

Za tu dobu prošlo jejich zvířecím azylem dva tisíce dvě stě deset psů. Někteří se šťastně vrátili svým majitelům, jiné si zase osvojili noví „pánečci". Někteří i kvůli tomu, že na rozdíl koupě mazlíčka přes inzerát v případě útulku ušetří.

„Osvojení je zdarma a probíhá celkem rychle. Stačí mít občanku a sepsat smlouvu o opatrovnictví. Někde musí zájemce docházet venčit psa do útulku až tři měsíce. Já se ale opírám hlavně o vlastní instinkt a důvěryhodnost zájemců," vzkázala provozovatelka druhého bulharského útulku Lenka Malinovská.

S adopcí jako vyřešení vánočního dárku se Malinovská ještě nesetkala. Možná však teprve přijde. „Letos to budou teprve mé první Vánoce s útulkem. Aktuálně tu máme pětadvacet psů a pět koček, které jsou vykastrované, naočkované a připravené k adopci či vypuštění zpět na místě nálezu," doplnila správkyně útulku, který zřizuje město Břeclav.

Nunvářovi nabízí dvaatřicet psů a čtyřiadvacet koček. Chápou, že někteří nemohou mít chlupatého mazlíčka doma, a tak nabízí i možnost venčení po domluvě. „Lidé nám pomůžou a zároveň stráví odpoledne se zvířetem, které si nemůžou z různých důvodů dovolit. Nabídky využívá hodně lidí i nehledě na to, že je zima. Třeba v neděli přijdou na prohlídku děti z Břeclavi, dveře otevřeme tradičně i na Štěpána," pozvala k adventní návštěvě Nunvářová.

Jako dobrý nápad vidí vánoční adopci psa z útulku například Hana Bruchterová z Břeclavi, která se před lety ujala zatoulaného anglického chrta. „Pokud jde o zodpovědně promyšlený plán, je pořízení psa z útulku pod stromeček fajn. Člověk pomůže, ušetří a ještě udělá radost. Nesmí ale jít o spontánní nadšení, kdy dítě v televizi uvidí pejska v sukýnce a rodiče mu ho hned pořídí. Tak se totiž většinou útulky plní," varovala Břeclavanka.