Majitel musí svého psa na veřejných prostranstvích zajistit náhubkem a vodítkem. Tato povinnost vyplývá z platné obecně závazné vyhlášky města Břeclavi. Problém je v tom, že pod termínem veřejná prostranství se ve vyhlášce schovává prakticky celá Břeclav.
„Vadí mi, že podle platné vyhlášky není možné psa ve městě volně vyvenčit. Majitel tak například kolem Dyje může pustit psa jen na vlastní riziko. Přitom to z pejskařů téměř nikdo nedodržuje,“ postěžovala si majitelka psa Kateřina Hemzalová. Podle ní ve městě chybí také koše, kam by se mohly vhazovat psí exkrementy. Jsou jen kolem Dyje

„V současnosti nemáme vymezené zóny, kde by se mohli psi volně pouštět. Z pohledu majitelů je to asi přehnané. Když ale pes někoho pokouše, městský úřad bude první na ráně. Lidé se nás budou ptát, proč jsme nezajistili bezpečnost,“ vyjádřil se tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla. Jak ale přiznal, město už dva roky uvažuje o vymezení plochy, kde by se psi mohli volně venčit.

V Hustopečích je vyhláška o pohybu psů o něco mírnější. „Řídíme se obecně závaznou vyhláškou o chování zvířat na veřejných prostranstvích. Psi na těchto prostranstvích musí mít náhubek nebo být na vodítku. Uvažovali jsme také o tom, že by psi měli nosit známku. To je ale zatím jen návrh, který musí chválit zastupitelstvo,“ uvedla tajemnice Hustopečí Věra Linková.
Podle ní má město ve vyhlášce vymezeny plochy, které jsou určeny k volnému venčení psů. „Vymezené tratě se nacházejí na okraji města. Volně pobíhající psy odchytávají městští strážníci. Většinu z nich se ale podařilo vrátit jejich majitelům,“ doplnila.