Mikulovské Radnici se vuplynulých dnech konečně podařilo vyřešit několikaletý problém snájemnicí jednoho změstských bytů. Aloisie Koňaříková se oprostory dvoupokojového bytu dělila sdalšími šesti rodinnými příslušníky a devatenácti psi. Právě jejich výkaly značně přispěly ktotální devastacidomu.

Stím, že by se sedmasedmdesátiletá žena do svého původního bydliště vrátila, radnice nepočítá. „Paní Koňaříková patří mezi neplatiče nájemného,“ vysvětlila místostarostka Ilona Žišková Vágnerová a dodala, že tím dluhy ženy vůči městu nekončí. „Neplatí ani poplatky za psy a samozřejmě budeme vymáhat také částku za škodu vzniklou vjejím původním bytě,“ dodala místostarosta.

Byt je totálně zdevastovaný. Celou zem pokrývala vrstva psích výkalů, což značně přispělo knarušení statiky domu. „Byt musí projít zdezinfikováním a následně kompletní rekonstrukcí,“ objasnil vedoucí údržby společnosti Tedos, který si přál zůstat vanonymitě.

Společnost Tedos, která spravuje všechny byty ve vlastnictví města, dala před časem nájemnici ultimátum, že se psů buď zbaví sama, nebo skončí vútulku. Koňaříková si však zvířata ponechala až do poslední chvíle, kdy se měla ze svého zdevastovaného příbytku přestěhovat do zrekonstruovaných prostor. „Jsem spokojená, vnovém bytě se mi moc líbí. Jen je mi líto, že nám sebrali psy,“ uvedla vnučka Aloisie Koňaříkové.

Zaměstnanci Tedosu, kteří museli problémovou nájemnici vystěhovat, sní měli zpočátku velké problémy. „Vůbec snámi nechtěla komunikovat, zavírala před námi dveře a odmítala jakoukoli spolupráci,“ řekl pracovník Tedosu. „Nakonec se nám ji ale podařilo přesvědčit a sám jsem byl překvapen, jak hladce stěhování proběhlo. Paní Koňaříková nám nekladla žádný odpor,“ doplnilmuž.

Zcelkového počtu devatenácti chovaných psů si mohla majitelka ponechat pouze dva. Aby vedení radnice do budoucna podobným případům zabránilo, upravilo domovní řád a zaneslo do něj zákaz chování více než dvou psů vměstských bytech. Pokud toto rozhodnutí Koňaříková poruší, příslušní pracovníci tuto situaci posoudí jako porušení domovního řádu, které může být důvodem ke zrušení nájemní smlouvy.

Kristýna Michnová

Jiří Ševčík